Haziran 2019 TEFE TÜFE Oranı İle Temmuz 2019 Kira Artış Oranı Zammı Hesaplama!

TÜİK TEFE TÜFE Temmuz 2019 rakamları için geri sayım başlarken Haziran ayı kira artışı zammı hesaplama örnekleri haberimizde.

EMLAK HABERLERİ 23.07.2019 - 11:50 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

TÜİK TEFE TÜFE Temmuz 2019 rakamları için geri sayım başlarken Haziran ayı kira artışı zammı hesaplama örnekleri haberimizde. Ev sahipleri kiraya ne kadar zam yapacaklar?

Temmuz ayına ait kira artış oranı açıklandı. TÜİK Haziran 2019 TEFE TÜFE rakamları arasında yer alan 12 aylık ÜFE ortalaması Haziran ayında kira sözleşmesi dolan ve Temmuz ayında zamlı kira ödeyecek kiracılara uygulanacak olan kira artış oranı oldu. TÜİK TEFE TÜFE Temmuz Kira Artışı Zam Oranı Ne Kadar?Temmuz kira artış oranı 2019 rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre kiracılara uygulanacak olan zam oranı da belirlenmiş oldu. TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Haziran ayı itibari ile kira sözleşmeleri sona eren ve Temmuz ayında kira zammı yapacak olan kiracılar yüzde 19,88 oranında zam ile karşı karşıya kaldı. 

Temmuz 2019 Kira Artış Oranı İle Kira Zammı Nasıl Hesaplanır? Örnek Kira Zammı Hesaplama 

Kira Zam Oranı TÜFE Mi, Yoksa ÜFE Üzerinden Mi Hesaplanır?Bu konu da bir başka karışıklık yaşanan konu arasında yer almakta olup yapılan kanun değişikliği ile kira zam oranı TÜFE üzerinden hesaplanmaktadır. 2018 yılında enflasyon rakamlarında yaşanan hızlı yükseliş kiracıların mağdur olmasına neden olduğu için Borçlar Kanuna'na göre kira artış oranı olarak kullanılan ÜFE ortalaması 2019 yılında yapılan kanun değişikliği ile iptal edilmiştir. Bunun yerine Resmi Gazete'de yayımlanan YEP kira artış oranı olarak TÜFE ortalaması kullanılmaya başlanmıştır. Geçerli olan kanunlara göre ülkemizde kira artış oranı 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmaktadır. Ancak bu noktada da dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntı bu rakamın tek başına kira artış oranı olarak kullanılmadığı, sadece uygulanabilir en üst düzey zam oranı olarak açıklandığıdır. Yani ev sahibi ve kiracı yapmış oldukları görüşmeler sonucunda bu oranı aşmayacak bir kira zam oranı üzerinde uzlaşmaya gidebilir. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@