Haziran 2022'de başvuru yapılabilecek olan sosyal yardımlar, nakit para ödemeleri

Haziran ayında nakit yardım almak isteyenler için hangi kurumların, hangi şartlarla sosyal yardım ödemesi alabileceği belli oldu. SGK, Aile Bakanlığı, VGM gibi kurumların yaptığı o ödemeler...

Finans 07.06.2022 - 16:32 07.06.2022 - 16:32 Mustafa Karagöz

Haziran ayında işsiz kalan, sosyal güvencesi bulunmayan, geliri kazancı olmayan vatandaşlar için bazı kurumların sosyal yardım ödemeleri için başvurular açık. Bu ödemelerin bazıları tek seferlik bazıları ise maaş şeklinde ödeniyor. İşte Sosyal Güvenlik Kurumu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan o yardımlar. 

1100 TL tek sefer ödeniyor

Aile Bakanlığı sosyal yardım programı kapsamında daha önce tek seferlik destek almamış olan ihtiyaç sahibi vatandaşlara bir defaya mahsus olmak üzere 1100 TL ödeme yapıyor. Bu ödemeler maaşı, kazancı olanlara verilmiyor. İşi, sosyal güvencesi olmayan ve hane geliri düşük olan vatandaşlar e-Devlet üzerinden başvuru yaparak alabiliyorlar. 

1084 TL maaş olarak ödenecek

Sosyal güvencesi olmayan ve kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin üçte birinden az olan yaşlılara maaş olarak ödeme yapılır. Aile Bakanlığı'nın aracı olduğu bu ödemeler Temmuz ayına kadar 1084 TL olacak. 65 yaş üzerindekiler SYDV'lere başvuru yapabilirler. 

1298 TL her ay hesaplara yatacak

%40 - %69 arası ve %70 ve üzeri engelli olanlar için Aile Bakanlığı maaş bağlar. Hane gelir düzeyine göre bağlanan maaşlar aylık 865 TL ile 1298 TL'dir. Başvurular Aile Bakanlığı - Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüne yapılacak. 

1475 TL aylık muhtaç aylığı 

Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan vatandaşlar "Sosyal güvencesi olmaması, Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması ve gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması" şartıyla VGM'den muhtaç aylığı alabilir. Başvurular VGM İl Müdürlüklerine form doldurmak suretiyle yapılır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@