Haziran Ayı Enflasyonu Açıklanıyor! Bloomberg HT, Merkez Bankası, AA Finans TÜİK TEFE TÜFE 2022 Beklentisi Kaçtı?

TÜİK TEFE TÜFE Haziran 2022 enflasyon tahmini beklentisi için geri sayım başladı. TÜİK enflasyon raporu öncesi beklenti anketleri yeniden gündeme geldi. Peki, enflasyon yüzde kaç çıkacak?

Haziran Ayı Enflasyonu Açıklanıyor! Bloomberg HT, Merkez Bankası, AA Finans TÜİK TEFE TÜFE 2022 Beklentisi Kaçtı?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK bugün milyonlarca kişinin beklemiş olduğu resmi enflasyon rakamını açıklayacak. Açıklanacak rakam dolar kuru ve altın fiyatları için öncü veri olmasının yanı sıra aynı zamanda milyonlarca memur ve emeklinin Temmuz maaşı için de kullanılacak son veri olması nedeni ile büyük önem taşıyor.

Açıklanacak olan enflasyon raporu ile emekli ve memur maaşı enflasyon zammı hesaplaması için kullanılacak olan ilk 6 aylık enflasyon toplamı hesaplaması için kullanılacak son veride belirlenmiş olacak. Peki, enflasyon bugün saat kaçta, ne zaman açıklanacak, 6 aylık enflasyon tahmini ne kadar, yüzde kaç?

HAZİRAN AYI ENFLASYONU NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Haziran ayının en önemli ekonomik verisi olarak kabul edilen enflasyon raporu için geri sayım başladı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından ilan edilecek olan enflasyon raporu bugün yani 4 Temmuz 2022 Pazartesi günü ilan edilecek. Rapor TÜİK GOV TR resmi internet sitesi üzerinden saat 10:00'da yayımlanacak. Rapor içerisinde yer alan aylık TÜFE ortalaması memur ve emeklinin zam oranını belirleyecek.

AA FİNANS ANKETİ

AA FİNANS HAZİRAN AYI ENFLASYON BEKLENTİ ANKETİ TAHMİNİ!

AA Finans tarafından yayımlanan beklenti anketi ile Haziran 2022 dönemine ilişkin yeni rakam duyurulmuştu. AA Finans anketine katılan ekonomistlerin enflasyon tahmini yüzde 4,44 olarak ilan edildi. 15 ekonomistin katıldığı beklenti anketi ile Haziran 2022 enflasyonu için en düşük yüzde 3 ve en yüksek yüzde 5,73 olarak ilan edilirken medyan beklenti yüzde 4,44 olarak gerçekleşti.

BLOOMBERG HT HAZİRAN 2022 ENFLASYON TAHMİNİ BEKLENTİ ANKETİ YÜZDE KAÇ?

Türkiye'nin en saygın anketleri arasında yer alan Bloomberg HT beklenti anketi ile açıklanan tahminler arasında en düşük Haziran ayı enflasyon tahmini yüzde 3 olarak ilan edilirken en yüksek tahmin ise yüzde 6,8 oldu. Bloomberg HT enflasyon tahmini Haziran 2022 beklentisi ortalaması ise aylık TÜFE için 5,2 ve yıllık TÜFE beklentisi ise yüzde 79 olarak gerçekleşti.

merkez bankası enflasyon tahmini 4 temmuz

MERKEZ BANKASI HAZİRAN AYI ENFLASYON TAHMİNİ BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ?

TCMB tarafından açıklanan Haziran ayı enflasyon tahmini beklentisi rakamı ise aylık TÜFE için yüzde 3,77 olarak ilan edilirken 6 aylık enflasyon tahmini beklentisi ise yüzde 40,75 olarak ilan edilmişti.