Haziran Ayında En Yüksek 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Getirisi Hangi Bankada?

Bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranlarında Haziran ayına ilişkin yeni güncelleme yapıldı. En yüksek faiz hangi bankada, 100 bin liranın aylık faiz getirisi ne kadar, parası olan ne yapmalı?

Finans 05.06.2022 - 13:10 05.06.2022 - 13:11 Gülcan Özer

Elinde nakit parası olan kişilere yönelik olarak bankaların uygulamış oldukları vadeli mevduat hesabı faiz oranları güncellendi. Bankada parası olanlara verilen 32 günlük vadeli mevduat faizi hesabı oranı Haziran ayına yükselişle başladı. 

Kamu bankaları vadeli mevduat oranlarında özel bankaların gerisinde kalırken, özel bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranları arasında fark açıldı. En yüksek vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 22 seviyesini görürken kamu bankalarında ise bu oran yüzde 18,75 olarak revize edildi. 

EN YÜKSEK FAİZ ORANI VEREN BANKA HANGİSİ, TL İÇİN İYİ FAİZ YÜZDE KAÇ?

Bankaların vadeli mevduat hesabı oranlarında Haziran ayı için uygulanacak ilk rakamlar geldi. Türk Lirası hesabı olan ve vadeli mevduat hesabı ile TL birikimlerini bankada değerlendirmek isteyen kişilere en yüksek faiz oranı yüzde 22 olarak ilan edildi. 

en yüksek faiz-2

En yüksek faiz veren banka yüzde 22 seviyesini uygulayan Aktif Bank N Kolay Bono hesabı olarak öne çıkarken, 100 bin liranın aylık faiz getirisi ise bu oran üzerinden 1.832 TL olarak gerçekleşti. TÜİK tarafından açıklanan yıllık enflasyon oranı yüzde 70 seviyesini aşarken en yüksek mevduat oranının yüzde 22 seviyesinde kalması ise hayal kırıklığı yarattı. 

kamu bankaları oranları-2

KAMU BANKALARININ VADELİ MEVDUAT ORANLARI! ZİRAAT BANKASI, HALKBANK, VAKIFBANK 32 GÜNLÜK FAİZİ NE KADAR?

Devlet bankalarının oranları, vadeli mevduat hesabında ne yazık ki özel bankaların gerisinde kaldı. TL vadeli mevduat hesabı faiz oranı kamu bankalarında en düşük yüzde 13,25 oranı ile Ziraat Bankası tarafından uygulanıyor. Halkbank vadeli mevduat hesabı faiz oranı ise yüzde 14,50 olarak güncellendi. 

Devlet bankalarının vadeli mevduat hesabı faiz oranları rakamları içerisinde nen yüksek faizi veren banka ise Vakıfbank oldu. Vakıfbank vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 17,35 olarak ilan edilirken bu oran üzerinden 100 bin liranın 32 günlük faiz getirisi 1.445 TL oldu. Kamu bankaları ile özel bankalar arasındaki faiz makası açılırken kamu bankalarının kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı ürünlerine yönelmesi nedeni ile normal vadeli faizlerinde daha sıkı bir politika uyguladıkları belirtiliyor.

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@