Haziran Ayında Kiralara Kaç TL Zam Gelecek, TÜİK TEFE TÜFE Resmi Zam Oranı Ne Zaman Açıklanacak?

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren enflasyon rakamları için geri sayım başladı. TÜİK TEFE TÜFE Mayıs ayı enflasyonu ve Haziran resmi kira artışı zam oranı ne zaman, hangi tarihte, saat kaçta açıklanacak, ev sahipleri kiraya en fazla kaç TL zam yapabilir?

Haziran Ayında Kiralara Kaç TL Zam Gelecek, TÜİK TEFE TÜFE Resmi Zam Oranı Ne Zaman Açıklanacak?

Ev sahipleri ve kiracıları yakından ilgilendiren enflasyon rakamları için geri sayım başladı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması ev sahipleri tarafından kiracılara uygulanabilecek en yüksek zam oranı sınırı olarak kullanılacak.

HAZİRAN AYINDA KİRALARA NE KADAR ZAM GELECEK?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan en büyük anlaşmazlıkların başında kira artış oranı yer almaktadır. Kira sözleşmesi süresi dolmasına rağmen iptal edilmediyse otomatik olarak yenilenmiş kabul edilirken bu yenileme işlemi esnasında ev sahibinin kiraya zam yapma hakkı ortaya çıkar.

Ev sahibi ile kiracı arasında imzalanan kira sözleşmesinde aksini gösteren bir hüküm ya da madde bulunmadıkça kira artış oranı TÜİK tarafından o ay için açıklanan enflasyon rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalamasıdır. Bu rakam uygulanabilecek olan resmi zam oranı sınırı olup bu rakamın üzerinde zam yapılması kanunen yasaktır. Ancak taraflar karşılıklı olarak anlaşmaya varırsa bu rakamın altında bir oran üzerinde zam yapılmasına da izin verilebilmektedir.

TÜİK TEFE TÜFE MAYIS AYI ENFLASYONU NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Enflasyon hesaplaması TÜİK tarafından yapılmakta olup her ay enflasyon sepetinde yer alan ürünler üzerinden hesaplanarak takip eden bir sonraki ayın ilk haftası içerisinde yer alan Perşembe günü ilan edilmektedir. Bu kapsamda TÜİK Mayıs ayı enflasyonu rakamı 3 Haziran 2021 Perşembe günü saat 10:00'da TÜİK resmi internet sitesi üzerinden ilan edilecek olup sitemiz üzerinden de söz konusu rakam belli olur olmaz takipçilerimize ulaştırılacaktır.

SONRAKİ HABER