Haziran Kabusu Başlıyor, Dolar Sert Fırlayacak Diyen Ekonomistler Dolar Kurunun 17 TL Olacağı Zamanı Açıkladılar!

Dolar kurunun ne kadar olacağına dair ekonomistlerden yeni değerlendirmeler geldi. Barış Soydan, Selçuk Geçer ve Remzi Özdemir dolar yorumu yaparken dolar tahminlerinde de bulundular. 

Finans 02.06.2022 - 22:29 02.06.2022 - 22:29 Engin Uzunoğlu

Ekonomi dünyasında yaşanan gelişmeler büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Enflasyon rakamlarının TÜİK tarafından açıklanması heyecanla beklenirken açıklanan dış ticaret rakamlarındaki açık karamsar bir tablonun ortaya çıkmasına neden oluyor. Dolar kurundan bu gelişmelerin nasıl etkileneceği ise merak ediliyor. Türkiye’nin ünlü ekonomistlerinden Selçuk Geçer, Barış Soydan ve Remzi Özdemir’den yeni analizler geldi. Dolar kuru yükselir mi, ne kadar olur?

DOLAR KURUNDA SERT HAREKET BEKLENTİSİ

Ünlü ekonomist Barış Soydan yaptığı değerlendirmede Commerzbank’ın dolar kuru yorumuna dikkat çekerek, “Opsiyon işlemlerindeki fiyatlamalara göre dolar kuruna dair beklentilerde Türk lirası tarafından ciddi bir bozulmaya işaret ediyor. Commerzbank’ın önemli analistlerinin değerlendirmelerine göre ise dolar kurunda yeni sert hareket köşe başında duruyor. Bunu destekleyecek veriler almayı sürdürüyoruz.” dedi.

YÜKSELİŞLERE ŞAŞIRMAMAK GEREK

Türkiye’nin cari açık sorununa dikkat çeken Barış Soydan, “Türkiye’de hem cari açık artıyor hem de enflasyon artıyor. Mayıs ayının dış ticaret açığı 10,7 milyar dolar seviyesine yükseldi. İthalat patlaması yaşanıyor ve dış ticaret açığı artıyor. İthalatta meydana gelen artışla dolara olan talep de yükseliyor. Bu da dolar kuruna yükseliş olarak yansıyor. Enflasyon yüksek, cari açık artıyor ve dolar kurundaki yükselişlere şaşırmamak gerek.” ifadelerini kullandı.

15 – 20 GÜN İÇİNDE DOLAR KURU 17 TL OLUR

Selçuk geçer ilse dolar kurunun 15 – 20 gün içerisinde 17 TL olacağını iddia ederek, “FED’in her faiz artırımı Türkiye’de enflasyonla birleştiğinde kurun hızlı şekilde yukarıya gitmesine neden olacaktır. Dolar kurunun yıl sonuna kadar 17 TL olur meselesi tamamen hikayedir. Bana göre 17 TL seviyesine 15-20 süre içerisinde ulaşıyor. Yıl sonuna doğru 15 TL’ye koşarız. Anormal gelişmeler olması durumunda ise tarihe geçecek bir krizi konuşuruz.” şeklinde konuştu.

HAZİRAN AYI KABUS GİBİ GEÇECEK!

Remzi Özdemir de dolar analizinde sıcak paraya ihtiyaç olduğunun altını çizerek, “Bu ülkenin cari açığı döviz dengesi üzerinde büyük tehdittir. Arka kapı operasyonları ile doları tutmaya çalışıyorlar. Ancak artık tıkandı. Ekim ve Kasım ayına kadar çok ciddi bir para girişi olmazsa ciddi anlamda felaketimiz olabilir. Haziran ayı da kabus gibi geçecek. Enflasyonun açıklanması ile dolar kurunun yükselişini göreceğiz.” dedi.

Dolar talebinin artacağını ve kurun yükseleceğini söyleyen Remzi Özdemir, “Özel sektör dövizini almaya başladı. Kur korumalı hesapların vadesi doldukça da dolara dönüşler gerçekleşecek. 4 milyar dolarlık bir dolar talebinden bahsediyoruz. Bunu nasıl karşılayacaklar? Merkez Bankası kaynak bulup bunları fonlayacak mı? Dolar borcu olan şirketlere dolar vermek zorundasınız. Eğer bırakırsanız adam nereden bulursa oradan alacak. Fiziki olarak piyasadan 4 milyar dolar toplanabilir. Haziran ayında dolar talebi artacak ve dolar kuru da yükselişe geçecek. Dolar kurunu 17 TL’nin üzerinde göreceğiz.” yorumunu yaptı.

Not: Burada yer alan değerlendirmelerin tamamı ilgili ekonomistlerin yorumlarıdır. Bu yorumlar sadece bilgi vermek maksadıyla haberleştirilmiştir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@