HDP 3 Partiyle Kendi İttifakını Kuruyor! 5 Partili Bir İttifaka Dönüşebilir

Ankara kulislerinde yer alan son bilgilere göre Cumhur İttifakı ile Millet İttifakının yanına üçüncü bir ittifak geliyor. HDP 3 partiyle kendini ittifakını kuracak.

Gündem 19.11.2021 - 08:33 19.11.2021 - 08:33 Mustafa KARAGÖZ

2023 seçimlerine halen çok uzun bir süre olmasına rağmen seçime dair gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Seçim konusunda gelen son gelşime ise üçüncü bir ittifakın kurulması yönünde oldu. 

AK Parti, MHP, BBP tarafından oluşturulan Cumhur İttifakının yanında CHP, İYİ Parti ve SP'den oluşan Millet İttifakı bulunuyordu. Son iddilarda ise HDP kendi ittifakını kurmak için çalışmalara başladı. 

HDP  3 PARTİYLE KENDİ İTTİFAKINI KURACAK

Elde edilen ilk bilgilerde HDP tarafından kurulacak olan ittifakta ilk olarak Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Sol Parti yer alacak. 3 partiden oluşturulması planlanan ittifak kapsamına daga sonra ise EMEP ve TKP'de katılabilecek. 

HDP tarafından kurulacak olan ittifak olası erken seçim ya da Haziran 2023'teki seçimde 'parlamento yarışı' ve 'cumhurbaşkanı adaylığı' durumunda farklı stratejiler izleyecek.

Cumhuriyet'ten Erdem Sevgi'nin haberine göre HDP önderliğinde kurulacak olan sol ittifakı 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmayacak. Cumhur İttifakının ortak adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısında yer alacak olan CHP ve İYİ Parti adayı HDP ittifakınca da desteklenecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@