Hem Vatandaş Hem Sektör Bekliyor! Şubat'ta 0.99 Faizli Konut Kredisi Müjdesi Mi Gelecek?

Konut kredisi kullanarak ev almak isteyenler için 0.99 faiz oranı kilit rol oynuyor. Ev arayanlar bankaların özellikle yeni dönem kampanyalarını ve hükümetin adımlarını bekliyor.

Finans 02.02.2022 - 16:44 02.02.2022 - 16:45 Mustafa Karagöz

Türkiye'nin en önemli sektörlerin başında inşaat geliyor. İnşaat sektörünün canlanması için dönem dönem çeşitli fırsatlar sunulurken inşaat sektörü ile birlikte bağlı onlarca sektör ayağa kaldırılmış oluyor. 2020 yılının yaz aylarından itibaren zorlu bir sürece giren inşaat sektörü için yeni dönemde fırsatlar sunulup sunulmayacağı merak konusu. 

Hem inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalar hem sektöre bağlı olan diğer sektörler hemde vatandaşlar hükümetin atabileceği adımları bekliyorlar. Peki hükümetin kısa vadede, orta vadede yada uzun vadede emlak konut inşaat sektörü için nasıl bir planı var? Sektörde psikolojik eşik olarak görülen 0.99 faizli konut kredisi müjdesi gelecek mi? İşte sektör içinden son detaylar ve beklenen ekonomik gelişmeler. 

0.99 FAİZLİ KONUT KREDİSİ ŞUBAT 2022 DÖNEMİNDE GELECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekonomiye dair konuşmalarında yeni ekonomik düzen için düğmeye basıldığını geçtiğimiz haftalarda defalarca dile getirdi. Yeni ekonomik düzende temel etmen ise düşük faiz oranlarının olacağı ifade edildi. Bu kapsamda yüksek ihracat, üretim ve cari fazla ifadeleri ile tanımlanan yeni ekonomik düzende faiz oranlarının çok düşmesi bekleniyor. 

Yaz Dönemi İşaret Edildi

Yeni ekonomik düzenin meyvelerinin ne zaman alınacağına ilişkin değerlendirmelerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaz aylarını işaret etmişlerdi. 

Faiz Politikası Belirleyici Olacak

Merkez Bankası Ocak 2022 döneminde Para Politikaları Kurulu (PPK) kararında faiz oranlarının sabit tutulmasına karar vermişti. Yüzde 14.00 oranında kalan politika faiz oranlarıyla kredi faizleri halen çok yüksek seviyede bulunuyor. 

Merkez Bankası'nın önümüzdeki dönemlerde gerçekleştireceği PPK toplantılarından faiz indirimlerine yönelik kararların çıkması durumunda ise bu indirimler konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredilerine yansıyacaktır. 

0.99 FAİZLİ KONUT KREDİSİ NE ZAMAN GELECEK?

0.99 faiz oranıyla sunulması istenilen ve beklenen konut kredisine ilişkin ne bankalardan ne de hükümet kaynaklarından bir açıklama gelmedi. Ancak ilkbahar döneminden sonra ekonomide beklenen gelişmelerin yaşanması durumunda bankaların faiz oranlarında indirimler gelebilir. Yüzde 1.20 ile yüzde 1.29 bandında bulunan faiz oranları yaz döneminde kademeli olarak 0.99 bandına düşürülebilir. 

Konut kredisi faiz oranlarının 0.99 bandına düşürülmesinin bir diğer önemli ise lokomotif etki oluşturma beklentisi. Emlak sektöründe yaşanan hareketlenmenin inşaat sektörüne buradan ise birçok alanda canlılığa neden olması beklenebilir. 

ÖZEL HABER - EMLAK365.COM

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@