Hemen Tapunuzu Kontrol Edin! İskanı Olmayan Konut, İskansız Ev Alınır Mı?

Türkiye'de yaşayan pek çok kişinin geleceğe yatırım konusunda ilk tercihleri bir ev sahibi olmaktır.

Hemen Tapunuzu Kontrol Edin! İskanı Olmayan Konut, İskansız Ev Alınır Mı?

Türkiye'de yaşayan pek çok kişinin geleceğe yatırım konusunda ilk tercihleri bir ev sahibi olmaktır. Kiracılar kiradan kurtulmak için ev sahibi olmak isterken pek çok kişide son yıllarda artan konut fiyatları nedeni ile yatırım amaçlı olarak konut sahibi olmayı istemektedir. 2020 yılında tüm zamanların satış rekorunu kıran konut sektörü için kritik uyarı geldi. Tapuda yer alan ibare ile evin iskanı olup olmadığı nasıl anlaşılır, iskansız ev almanın riskleri neler, iskanı olmayan konut alınır mı?

TAPUDA İSKANSIZ EV YA DA İSKANLI KONUT NASIL ANLAŞILIR, KAT MÜLKİYETİ ve KAT İRTİFAKI NE DEMEK, NE ANLAMA GELİR?

Hem daha önce ev alanlar hem de ev almayı düşünen kişiler için bir evin iskanı olup olmadığını kontrol etmek çok önemlidir. İskan belgesi konutun belediye tarafından verilen inşaat iznine uygun olarak inşa edildiğini, tamamlandığını ve oturmaya hazır olduğunu yani inşaatın fiilen tamamlandığını gösteren konut için en önemli belgedir. İskanı olmayan binalar kaçak bina statüsüne girmez, inşaat izni alınmıştır ancak yasal olarak tamamlanmamış ve oturmaya hazır olmayan konutlar olarak kabul edilir.

Kat mülkiyeti ise binanın iskan belgesinin olduğunu ve bu binanın oturmaya uygun olduğunu gösterir. Tapu üzerinde kat irtifakı ve kat mülkiyeti olarak iki ifade yer almakta olup kat irtifakı ibaresi iskansız konutlarda, kat mülkiyeti ise iskan belgesi olduğunu gösterir.

İSKANSIZ EV ALINIR MI, İSKANI OLMAYAN KONUT ALMANIN RİSKLERİ NELERDİR?

Konu hakkında You Tube kanalı üzerinden özel bir video yayımlayan Gayrimenkul Uzmanı Ayşe Fügen Arda "İskan o kadar önemli bir belge ki, o binanın oturmaya uygun olup olmadığını gösterir. Avan proje ile belediye başvuruda bulunuyorsunuz ve kepçeyi vurup inşaata başlıyorsunuz. Sonra yine belediyeye gidiyorsunuz ve ön tapu olarak ta isimlendirilen kat irtifakı tapusu veriyor. Kimin payı olduğu belli ama kimin nerede payı olduğu belli değil.

Eğer o binada iskan yoksa ve oturum başlamasına rağmen iskan alınmamışsa o binada bir sorun var demektir. Bu da ileride mutlaka başınıza bir sorun gelebileceği anlamına gelir. Ev var ama sizin katınız ve yeriniz belli değil. Kat irtifakı tapusu üzerinden alınan elektrik ve su abonelikleri inşaat aboneliği üzerinden bağlanıyor ki bu da daha yüksek fiyat üzerinden ödeme yapmanız anlamına geliyor. İskanlı ev ile iskansız ev arasında mutlaka değer farkı olur. Eğer mecbur kaldıysak ve bu evi alacaksak mutlaka neden iskanı olmadığını ve iskan belgesi verilmediği incelenmelidir" diyerek mutlaka yapı izin kullanım belgesi alan ve iskanı olan binalardan konut almalarını önerdi.

SONRAKİ HABER