Henüz Bir Partiye Oy Vermeyenler Kime Oy Verecek? İşte AK Parti, CHP, İYİ Parti ve MHP Oranları

2023 seçimlerinde kararsızlar ve yeni seçmenlerin oy oranları belirleyici olacak. Peki henüz bir partiye karar vermeyenler, oy kullanmayanlar hangi partiyi tercih edecekler?

Gündem 17.09.2021 - 19:12 17.09.2021 - 19:12 Mustafa KARAGÖZ

2023 yılı seçimleri hem AK Parti ve MHP'den oluşan Cumhur İttifakı için hemde İYİ Parti, Saadet Partisi ve CHP'den oluşan Millet İttifakı için çok büyük önem taşıyor. Seçimlere dair konular sürekli sosyal medyada yer alırken en merak edilen başlık yeni seçmenlerin oy oranları olacak. 

YENİ SEÇMENLERİN OY DAĞILIMI NASIL OLACAK?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair erken seçim iddiaları gündemde ki yerini korusa da AK Parti ve MHP kanadından gelen açıklamalar seçimlerin zamanında yapılacağı yönünde oldu. Bu konuda en önemli açıklama ise Cumhurbaşkanı Erdoğan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşmasında seçimlerin 2023 yılında zamanında yapılacağının altını çizdi. 

Seçimlerin tarihine ilişkin son gelişmeler bu yönde olurken araştırma şirketleri de partilerin oy oranlarına dair farklı çalışmalarını kamuoyu ile paylaşıyorlar. 

MetroPOLL Araştırma Şirketi de son araştırmasında kararsızların oy dağılımına yönelik bir araştırma içine girdi. Yapılan araştırmada en dikkat çeken sonuç ise henüz bir partiye oy vermekte karar kılmayan seçmenlerin oranı oldu. 

Şirket kısa süre önce yapmış olduğu araştırmasında; 2018 seçimlerinde oy verdikleri parti baz alınan katılımcılara "Bu pazar bir seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz" sorusunu yöneltti. 

Anket sonuçlarında katılımcıların yüzde 21.2'si kararsız olduğunu vurguladı. Kararsızların büyük oranı ise 2018 yılında AK Parti'ye oy verenlerden oldu. 

"Kararsızım" cevabı veren seçmenlerin yüzde 37'si eski AK Parti seçmeni olurken yüzde 15.8'lik kesim CHP seçmeni oldu. İYİ Parti'ye oy verenlerin yüzde 5.3 ile HDP'ye oy verenlerin yüzde 3.3'ü de bu seçimler için kararsız olduklarını açıkladılar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@