Hepsinin Cezası Var! Gürültü Yapmak, Balkondan Sofra Bezi Çırpmak, Halı Silkelemek, Kapı Önüne Çöp, Ayakkabı Koymak

Sitelerde ve apartmanda kapı önüne çöp ve ayakkabı koymak, balkondan halı kilim silkeleme, gürültü yapan üst komşu, sofra bezi çırpmak yasak mı, cezası var mı, nereye şikayet edilir?

Hepsinin Cezası Var! Gürültü Yapmak, Balkondan Sofra Bezi Çırpmak, Halı Silkelemek, Kapı Önüne Çöp, Ayakkabı Koymak

Çok katlı binalar ve büyük siteler her geçen gün artmaya devam ederken komşuluk hukuku içerisinde pek çok anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Özellikle de pandemi nedeni ile insanların artık insanların evde çok daha fazla zaman geçirmesi ile beraber yaşanan anlaşmazlıklarda arttı.

Apartmanlarda yaşanan sorunlar ve şikayetler arasında ilk sırayı komşu gürültüsü alırken, balkondan halı silkelemek, halı çarpmak, kapının önüne çöp ve ayakkabı koymakta tartışma yaratan konular arasında yer alıyor. Peki, apartmanlarda yasak olan şeyler neler, yaşama kuralları nelerdir, gürültücü komşuya ne yapılabilir, nereye şikayet edebilirim, üst kat komşu gürültüsü yasak mı?

APARTMANDA YAŞAMA KURALLARI! BİNADA YASAK OLAN ŞEYLER NELER?

Tüm haklarda olduğu gibi kişinin sahip olduğu haklar bir başkasının hakkına müdahale olduğu anda sona ermektedir. Apartmanda yaşama kuralları da kanun kapsamında belirlenmiş olup, herkes bu kurallara uymakla yükümlüdür. Aynı binada, apartmanda, sitede ya da yakın konumda oturan kişilerin arasındaki ilişkiyi tanımlamak için kullanılan terime komşuluk adı verilmektedir. Komşuların birbirini rahatsız etmesi kanunen yasaktır.

komşu gürültüsü nereye şikayet edilebilir

ÜST / ALT KAT KOMŞU ŞİKAYETİ! KOMŞU GÜRÜLTÜSÜ NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?

Komşuluk ilişkileri hakkında uyulması gereken kurallar hakkında Vatan Gazetesi'ne açıklamalarda bulunan Avukat Emir Akpınar "634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre kat malikleri gerek bağımsız bölümlerini gerek ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planına uymakla karşılıklı olarak yükümlüdürler" diyerek apartmanlarda belirlenen kurallara tüm kat maliklerinin yani kiracıların ve ev sahiplerinin uymak zorunda olduğunu dile getirdi.

gürültücü komşu nereye şikayet edilir

Apartmanda gürültü yapan komşunuzu ilk olarak sözlü olarak uyarabilir, gürültünün devam etmesi durumunda apartman yönetimine şikayet edebilirsiniz. Gürültünün devam etmesi durumunda zabıtaya gürültü şikayeti yapabilirsiniz. Komşunuz tüm bunlara rağmen gürültü yapmaktan vazgeçmiyorsa son çare olarak bağlı olduğunuz Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvuruda bulunabilirsiniz.

apartmandan halı silkelemek yasak mı

APARTMANDAN HALI SİLKELEMEK, SOFRA BEZİ ÇIRPMAK, KAPININ ÖNÜNE ÇÖP VE AYAKKABI KOYMAK YASAK!

Tıpkı gürültü yapmak gibi balkondan halı silkelemek, sofra bezi çırpmak ve kapının önüne çöp, ayakkabı koymak gibi eylemlerde yasaktır. Binanızda bu tip davranışlarda bulunan kişiler varsa apartman yönetimi toplantısı yaparak karar defterine çoğunluk oylaması ile bu davranışların yasak olarak ilan edilmesini sağlayabilir, binada bu davranışlarda bulunan kişilerin önünü kesebilirsiniz.

SONRAKİ HABER