Her 100 Kişiden 23'ü Ev Almak İçin Para Biriktiriyor!

Devlet konut hesabı için teşvik oranını arttırarak ev alana 20 bin TL devlet desteği için ödenen tutarı 25 bin liraya çıkarmaya hazırlanırken açıklanan rakamlara göre tasarruf alışkanlıkları ne yazık ki sınıfta kaldı.

Emlak Haberleri 30.11.2018 - 21:28 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Devlet konut hesabı için teşvik oranını arttırarak ev alana 20 bin TL devlet desteği için ödenen tutarı 25 bin liraya çıkarmaya hazırlanırken açıklanan rakamlara göre tasarruf alışkanlıkları ne yazık ki sınıfta kaldı.

A Para kanalında yayımlanan Ekonomi Masası programında Türk Halkının tasarruf birikimi ve konut kredileri kullanım oranları detaylı olarak incelendi. Programın sunucusu Erdoğan Turan'ın bu haftaki konuğu Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aysel Gündoğdu oldu. Gündoğdu yapmış oldukları anket çalışmalarının verilerini paylaşarak önemli açıklamalarda bulundu. Türk Halkının Banka ve Kredilerle İlişkisi Nasıl?Türkiye'de Eylül ayı verilerinde 31 milyon kişinin kredi kullandığı açıklanırken en çok kullanılan kredi türü ihtiyaç kredisi olurken bu kredi paketlerini konut kredisi ve taşıt kredisi paketleri izledi. Türkiye'de banka hesabı olan kişi oranı yüzde 83 olarak açıklanırken her 100 kişiden 17'sinin ise banka hesabı olmadığı ortaya çıktı. Tasarruf konusunda ise ne yazık ki toplum olarak sınıfta kaldık. Tasarruf yapan kişi oranı yüzde 46 olurken yüzde 54 oranında ise tasarruf yapılmadığı açıklandı. Tasarruf yapanların tasarruf yapma nedenleri olarak ise;% 23 oranında araba almak, % 25 oranında sağlık, % 28 çocukların eğitimi, % 23 araba almak, % 23 ev almak, % 54 acil durumlar olarak açıklandı. Yani Türkiye'de her 100 kişiden sadece 23 kişi ev almak için para biriktirmeyi tercih ediyor. Araba almak isteyen kişilerin bu amaçlarının ana nedeni ise "ev alırken peşinat vermek" gösterildi. Ev Almak İçin Para Biriktirmek Neden Zor?Çoğu kişi kiracı olduğu için para biriktirdiği dönemde ödediği kiradan kurtulmak istiyor. Yine konut fiyatları son derece pahalı olduğu için günden güne para biriktirerek ev almak daha da imkansız hale geliyor. Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız içinTIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"
Gelişmelerden Haberdar Olun

@