Her 2 Konuttan Birinin Zorunlu Deprem Sigortası Var!

Büyük Marmara Depremi sonrası hayata geçirilen zorunlu deprem sigortası DASK hakkında sevindiren açıklama geldi, sigortalı konut sayısı arttı!

Her 2 Konuttan Birinin Zorunlu Deprem Sigortası Var!

Zorunlu olmasına rağmen pek çok kişinin yaptırmaktan kaçındığı ve halk arasında zorunlu deprem sigortası olarak anılan DASK poliçesine sahip konut sayısı arttı. 17 Ağustos Marmara Depremi yıldönümü nedeni ile açıklamalarda bulunan DASK Genel Koordinatörü Erdal Turgut 10 milyon konutun sigorta şemsiyesi altına girdiğini söyledi.

Olası bir depremde yıkılan ya da hasar gören konutlarda oluşan zararı tazmin etmek amacı ile kurulan DASK sistemi sayesinde depremin maddi külfetinin hafifletilmesi ve azaltılması amaçlanıyor. Bu nedenle DASK poliçesinin büyük bir önemi bulunuyor. Yaşanan her deprem sonrası DASK başvurusu sayıları artıyor.

DASK YAPTIRAN KONUT SAYISI AÇIKLANDI: 10 MİLYON BARAJINA ULAŞILDI!

17 Ağustos tarihinde meydana gelen, İstanbul ve İzmit başta olmak üzere yakın çevrede bulunan illerde büyük bir yıkıma neden olan 17 Ağustos Büyük Marmara Depremi, sonrasında ise bu yaralar henüz sarılamadan yaşanan 12 Kasım Düzce afeti ile Türkiye büyük bir yıkıma uğramış, 17 binden fazla vatandaşımız ne yazık ki yıkılan evlerinin enkazı altında can vermişti.

Yaşanan büyük felaket sonrasında bir daha böyle büyük acılar yaşanmaması adına pek çok önlem hayata geçirilmiş, yeni deprem yönetmeliklerine ek olarak DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) ile zorunlu deprem sigortası hayata geçirilmişti. Konu hakkında açıklama yapan DASK Genel Koordinatörü Erdal Turgut “Bizim hedefimiz elbette yüzde 100 sigortalılık oranına ulaşmak ve kapsamımıza giren tüm konutları sigortalamak.

dask-yaptıran-bina-sayısı

Bu nedenle 2021 yılını yüzde 100 sigortalılık hedefiyle seferberlik yılı ilan ettik. Yılın başında ‘DASK Yaptıran Kazanıyor’ kampanyasını başlattık. Bu kampanya çerçevesinde pandemi koşulları nedeniyle sigortalılarımızdan prim farkı almıyoruz, buna karşın teminatlarını enflasyon oranında artırıyoruz" diyerek bugüne kadar DASK yaptıran konut sayısının 10 milyonu aştığını söyledi.

ÖNCELİKLİ AMAÇ YIKILMAYAN BİNALAR İNŞA ETMEK!

DASK olarak 2014 senesinde başlatmış oldukları DASK-Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması ile inşaat mühendisliği öğrencilerine deprem bilincini aşılamak istediklerini belirten Turgut önceliklerinin depreme dayanıklı binalar inşa edilmesini sağlamak ve bu bilinci yerleştirmek olduğunu söyledi. Okullarda da yürüttükleri kampanyalar ile öğrencilere depremi anlattıklarını belirten Turgut ulaşabildikleri her kişiye ulaşarak toplumda deprem bilinci oluşturmak istediklerini dile getirdi.

SONRAKİ HABER