Her 4 Gençten Biri İşsiz! "Hak Eden İşsiz Kalıyor, Torpili Olan İş Buluyor"

New York Üniversitesi Davranış Bilimi ve İstatistik Profesörü Selçuk Şirin rekor seviyeye çıkan genç işsizlik rakamlarını değerlendirdi.

Gündem 07.06.2019 - 10:08 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

New York Üniversitesi Davranış Bilimi ve İstatistik Profesörü Selçuk Şirin rekor seviyeye çıkan genç işsizlik rakamlarını değerlendirdi.

Sözcü Gazetesi yazarlarından Hande Zeyrek ile röportaj yapan New York Üniversitesi Davranış Bilimi ve İstatistik Profesörü Selçuk Şirin işsizlik rakamlarını değerlendirdi. Türkiye'de işsizlik konusunda yaşanan en büyük sorunun hak eden kişilerin işsiz kalması, torpili olan kişilerin ile liyakat sahibi olmamalarına rağmen işe girmelerini gösterdi. Her 4 Gençten Biri İşsiz Açıklanan işsizlik rakamlarını değerlendiren Şirin "Her 4 gençten biri işsiz. Çalışıyorsunuz, okuyorsunuz, sınavları geçiyorsunuz. Sonra? Sonra torpili olan iş buluyor hak eden işsiz kalıyor. Böyle bir tablo kimi mutlu eder? Çok çalışanın başarılı olduğu, hak edenin ilerlediği bir adil rekabet ortamı yaratmak zorundayız. Aksi halde ne üretkenlik olur ne de ilerleme" diyerek önceliğin genç işsizlik rakamının düşürülmesine verilmesi gerektiğini söyledi. Çocukların Teknoloji Bağımlılığı Büyük Tehlike! Ailelere çocuk yetiştirme konusunda da tavsiye veren Şirin zamanımızın en büyük sorununun teknoloji bağımlılığı olduğuna dikkat çekerek "Bence bu çağda çocuk yetiştirmek demek ekran bağımlılığıyla mücadele etmek demek. Elimizdeki en güçlü araç çocukların ekran zamanını tayin etmek. Bu bağlamda kitapta çok detaylı planlar paylaştım. Aynı zamanda her aile ‘ekransız zaman' ve ‘ekransız mekan' belirlemeli. Eğer çocuğun yatak odasında televizyon varsa hemen çıkartılması gerekiyor. Yemek sırasında ekranların kapatılması da…" dedi. Türkiye'de İşsiz Kalan Kişi Sayısı 4 Milyon 730 Bin Kişi Olarak AçıklandıŞubat ayında açıklanan TÜİK İşgücü İstatistikleri 2019 raporu verilerine göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 4,1 puanlık artış ile %14,7 seviyesinde gerçekleşmişti. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@