Her Ailedeki Çocuğun Hakkı 700 TL 1300 TL! Devlet Sorgusuz Sualsiz Verecek

Ailedeki çocuklar için devlet ödeme yapacak. Anne veya babanın Türk vatandaşı olması yeterli olan ödemeler için çocuk sayısına göre 1300 TL'ye varan destek sağlanacak. Ek koşul da aranmayacak.

Finans 28.12.2021 - 14:21 28.12.2021 - 14:21 Mustafa Karagöz

Devlet tarafından sağlanan hibe yardım ödemelerinden bir tanesi de Çocuk Doğum Parası desteğidir. Yeni anne baba olan ailelere sağlanan çocuk doğum parası ödemesinde vatandaşlardan herhangi bir ek koşul talep edilmeyecek. Anne veya babadan birisinin Türk vatandaşı olması çoduk doğum parası almak için yeterli olacak. Peki ödemeler nasıl alınacak?

AİLELERE 1. ÇOCUK İÇİN 300 TL, 2 ÇOCUK İÇİN 700 TL, 3 ÇOCUK İÇİN 1300 TL ÖDEME YAPILACAK

Devlet tarafından sağlanan çocuk doğum parasına Aile Bakanlığı aracılık ediyor. Aileler ödemelerini almak için kimlik çıkarma aşamasında başvuruda bulunuyorlar. Başvuru işlemleri genellikle otomatik olarak yapılırken bazen unutkanlık yada sistemsel bir hata olabiliyor. Bu durumda kalan aileler paralarını alamıyorlar. Ancak ailelere geri almak için şans veriliyor.

Aile Bakanlığı doğum parası ödemesi almayan ailelerin çocuğun doğumundan sonra 5 yıl süre veriyor. 5 yıllık süre içerisinde çocuk doğum parası almak isteyenler Aile Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurularını yaparak geçmişe dönük ödeme alıyorlar. Ayrıca geçmiş döneme göre doğum parası rakamları güncellenmişse yeni tutarlar üzerinden ödeme alınır. 

Ödeme Tablosu

Bir çocuk sahibi olan aileler SYDV Doğum Parası olarak 300 TL devlet desteği alırlar. 

Aileler iki çocuk sahibi olmaları durumunda SYDV Doğum Parası desteği 300 TL (1. çocuk için) + 400 TL ( 2. çocuk için) toplam 700 TL ödeme alırlar. 

Mayıs 2015'ten sonra üç çocuk sahibi olan aileler için SYDV Doğum Parası desteği 300 TL (1. çocuk için) + 400 TL ( 2. çocuk için) + 600 TL (3. çocuk için) toplam 1300 TL ödeme yapılır. 

BEN DAHA ÖNCE ÇOCUĞUM İÇİN YARDIM PARASI ALMADIM? NE YAPMALIYIM

Mayıs 2015 tarihinden sonra çocuk sahibi olan ancak doğum parası almayan aileler kendi yaşadıkları ilçe kaymakamlığına gidecekler. Kaymakamlık bünyesinde hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ulaşacaklar. Çocuklarının doğum tarihlerini bildirecekler ve çocukları için doğum parası almadıklarını görevliye iletecekler. Daha sonra çocuk doğum parası için başvuru alınacak. Ödemeler ise belli bir süre içerisinde hak sahibi ailelerin hesaplarına yatacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@