Her Çalışana Yılda Bir Defa Verilir! Geri Dönüşü Yok Kullanmazsanız Yanar

Çalışanların kullanmadıkları yıllık izinleri kıdem tazminatı olarak sayılır mı? Kıdem tazminatına eklenmeyen haklar, ödemeler hangileri? İş Kanuna göre 2022 mevzuatı ve işçilerin kıdem tazminatı hakkı

Finans 26.02.2022 - 14:51 26.02.2022 - 14:51 Mustafa Karagöz

Çalışma hayatında yer alan tüm kadın erkek, genç yaşlı çalışanların tamamına kıdem tazminatı hakkı sağlanır. Bir işyerinde bir yılını dolduran her çalışan için geçerli olan kıdem tazminatı ile çalışanların bir yıllık olmalarının ardından verilen bir diğer hakta yıllık izin. 

Çalışanların kıdem tazminatı hakları ile yıllık izinleri arasında da önemli bir ilişkin var. 

YILLIK İZİN KULLANILMAMASI DURUMUNDA KIDEM TAZMİNATI

İşverenler tüm çalışanlarına bir yıllık süre sonunda yıllık izin sağlamak zorundalar. Bazı işverenler ise iş yoğunluğunu bahane edip yıllık izin konusunda çalışanlardan yasal olmayan taleplerde bulunuyorlar. 

Çalışanların daha az yıllık izin kullanılması hatta hiç kullanmamasını talep eden işverenler, bu sürenin kıdem tazminatına ekleneceğini söylüyorlar. Peki kullanılmayan yıllık izin kıdem tazminatına eklenir mi?

Kullanılmayan Yıllık İzin

Kullanılmayan yıllık izin kıdem tazminatına eklenmez. Çalışanların yıl içinde yıllık izinlerini kullanması yasal zorunluluktur. Eğer çalışanlar yıllık izin kullanmazlarsa iş sözleşmesini hakı nedenden sonlandırabilir ve işten ayrılabilirler. Bu sayede tazminat alınabilir. Ancak 5 yıl çalışan ve işveren tarafından işten çıkarılan çalışan hiç yıllık izin kullanmadıysa o hakları yanmış oldu. 

KIDEM TAZMİNATINA EKLENMEYEN, DAHİL EDİLMEYEN ÜCRETLER

2022 yılında iş kanunu mevzuatına göre; Yıllık izin ücreti, Evlenme yardımı, Hafta tatil ücreti, Bayram harçlığı, Hastalık yardımı, Genel tatil ücreti, Doğum yardımı, Ölüm yardımı, İzin harçlığı, Jestiyon ödemeleri, Teşvik ikramiyesi ve primleri, jübile ikramiyesi, Seyahat primleri, Devamlılık göstermeyen primler, Fazla çalışma ücreti, İş arama yardımı, Harcırah, Bir defalık verilen ikramiyeler, İş elbisesi ve koruyucu malzeme bedelleri" ödemeleri kıdem tazminatı hesabına dahil edilmezler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@