Her Gün Rekor Tazeleyen Dolar İçin Panikleten Tahmin! Dolar Kuru 9,75 TL Mi Olacak?

Dolar kuru her gün rekor tazelemeye devam ederken Kanadalı yatırım bankasından dolar kuru işçin çok çarpıcı bir tahmin geldi. Dolar kuru ne kadar olacak?

Her Gün Rekor Tazeleyen Dolar İçin Panikleten Tahmin! Dolar Kuru 9,75 TL Mi Olacak?

Türkiye ekonomisinde çok klritik gelişmelerin yaşanmasına devam ediliyor. Son olarak Merkez Bankası yönetiminde yaşanan görev değişimleri deprem etkisi yapmıştı. Dolar kuru her gün rekor tazelemeyi sürdürürken bundan sonra olabilecek muhtemel gelişmeler merak konusu oluyor. Türkiye ekonomisine yabancı finans kuruluşları tarafından gösterilen yüksek ilgi devam ediyor.

DOLAR KURU İÇİN YENİ TAHMİN

Kanada merkezli yatırım bankası TD Securities tarafından dolar kuru ile lakalı olarak yeni bir tahmin yapıldı. TD Securities Portföy Stratejileri Direktörü Cristian Maggio bir açıklamada bulunarak dolar kurundaki hareketlere dikkat çekip, “Dolar kurunda meydana gelen son gelişmeleri oldukça önemli görüyoruz. Bu hareketler gelecekte gidilecek yön açısından çok önemli sinyalleri içerisinde barındırıyor. Türkiye krizden krize gidiyor. Çoğu krizin nedeni de ekonomik değil tamamen siyasi gelişmeler.” dedi.

2022 İÇİN 9,75 TL TAHMİNİ

Açıklamalarını sürdüren TD Securities Portföy Stratejileri Direktörü Cristian Maggio, “Türkiye ekonomisini etkileyen krizler bitmiş değil. Bu föngüyü her çeyrekte analiz edebiliyoruz. Dolar kuru da buna bağlı olarak sürekli şekild ebir yükseliş trendinde hareket ediyor. Bundan dolatı 2022 yılında 9,75 TL seviyesine çıkmış bir dolar kuru göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU VE ENFLASYON YÜKSELEMEYE DEVAM EDECEK?

Diğer bir Uluslararası finansal kuruluş olan In Touch Capital Markets foreks analisti Piotr Matys ise açıklamasında, “Merkez Bankası'nda yapılan görevden almalar ve göreve getirilmeler mevcut Başkan Şahap Kavcıoğlu'nun pozisyonunu daha da güçlendirdi. Bundan dolayı mevcut yönetimin faiz indirimi politikası devam edecektir. Bunun sonucu olarak da dolar kuru yükselecek ve enflasyon da artacaktır.” şeklinde konuştu.

FAİZ İNDİRİMLERİ TÜRK LİRASININ DEĞERİNİ DÜŞÜRÜYOR

Faiz indirimlerinin yeterli ekonomik gerekçesinin olmadığını söyleyen In Touch Capital Markets foreks analisti Piotr Matys, “Türk lirası fazla değerli bir para birimi olmuş olsaydı faiz indirimlerinin akılcı bir gerekçesi bulunuyor diyebilirdik. Ancak mevcut yapıda faiz indirimleri Türk lirasının varolan düşük değerini daha da düşürüyor. Küresel emtia fiyatlarının yüksek olduğu ve ileride daha da yükselmesinin tahmin edildiği bir ekonomik ortamda Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve daha güçlü bir para birimine ihtiyacı var. Türk lirası bu görüntüden oldukça uzaklaştı.” dedi.

SONRAKİ HABER