Her Önüne Gelen Emlakçı Olamayacak, Lise Mezunu Olmayanlar Emlak Ofisi Açamayacak!

6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun değiştiriliyor. Artık her önüne gelen emlakçılık yapamayacak, emlak ofisi açamayacak!

EMLAK HABERLERİ 12.07.2019 - 18:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun değiştiriliyor. Artık her önüne gelen emlakçılık yapamayacak, emlak ofisi açamayacak!

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan yeni yapılan düzenlemeler hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Emlakçılık Yetki Belgesi İçin 5 Aralık 2019 Son Tarih! Akdoğan yapmış olduğu açıklamasında Yeni yönetmelik çerçevesinde 05 Aralık 2019’dan sonra yetki belgesi olmayan işletmeler emlak aracılık faaliyetlerinde bulunamayacak. Galericiler, sigortacılar, bankalar, yönetim ve danışmanlık firmaları mesleğimizi yapamayacak. Yetki belgesi olmayan işletmeler ve yetkilendirme sözleşmesi olmayan portföyler ilan sitelerine girilemeyecek. Sahibinden olan ilanlarda malik kontrolü sağlanacak” diyerek önemli değişikliklere dikkat çekti. Gerçekleştirilen çalıştayın verimli geçtiğini belirten Akdoğan "Özellikle tüketicilerin yaşadığı sıkıntıları aşmamız için ilan girişlerinde düzenlemelere ihtiyaç duyuyoruz. Aslında taşınmazın maliki olmayan gerçek kişilerin yetki belgesi olmayan işletmelerin, yetkilendirme sözleşmesi olmayan portföylerin ilan girişlerine izin verilmemesi gerekiyor. İlan başlıkları ve içerikleri haksız ticari uygulamalara neden olmamalı. Günlük kiralık konusunda acil düzenlemeler yapılmalı. Emlak işletme isimleri ile portal üyelikleri aynı olmalı. TTBS sistemi geliştirilmeli” dedi. Emlakçılık Mesleği Hak Ettiği Saygınlığı Kazanmalı Yeni düzenlemelere çok önem verdiklerini belirten Akdoğan "Yönetmeliğe ilişkin aykırılıklarda cezai şartların caydırıcı olmasını büyük önem taşıyor. Özellikle sigorta sektöründen yaptığımız incelemeleri toplantıda paylaştık. Ayrıca tapu ve belediye entegrasyon ihtiyaçlarımız, mevzuat ve uygulamada karşılaşılan sorunları kapsamlı olarak dile getirdik. Tüketici uyuşmazlıklarının nedenlerini ve çözüm önerilerimizi ifade ettik. Çok net olarak bizler TÜGEM olarak mesleğimizin diğer ülkelerdeki gibi saygın, nitelikli ve etik kurallara uygun olarak ifa edilmesini önemsiyoruz. Daha önce isteyen herkes emlakçı olabiliyordu. Şimdi ise emlak işletmesi açarken lise mezuniyeti, mesleki yeterlilik belgesi gibi kişisel yeterliliklerin yanı sıra ofis için de fiziksel şartlar isteniyor. Özellikle emlak işletmesi olan yerde başka iş yapılamayacak olması, sanal ofislere izin verilmemesi, denetim ve takiplerin cezalar ile yaptırıma dönüşmesi ile haksız rekabete neden olan aracılar ortadan kalkacak. Mesleğimiz hak ettiği itibara kavuşacak" dedi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@