Her Tahmini Tutan Remzi Özdemir Türk Lirası Aşırı Değer Kaybedecek Uyarısıyla Yeni Dolar Kuru Tahminini Açıkladı! 

Merkez Bankası'nın ihracat odaklı bir para politikasına geçmesinin ardından ekonomist Remzi Özdemir yeni bir değerlendirme yaparak dolar kuru hakkında yeni tahminini açıkladı. 

Finans 30.10.2021 - 21:01 30.10.2021 - 21:01 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde Merkez Bankası'nın para politikasında değişiklik yapmasının ardından ekonominin ana gündemi bu oldu. Ekonomistler bu politika değişiminin olası sonuçlarını tartışmaya başladılar. Ünlü ekonomist Remzi Özdemir de son analizi i,le büyük ses getirdi. 

DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BİR PARA POLİTİKASI UYGULUYORLAR

Merkez Bankası'nın eleştiren Remzi Özdemir, “Merkez Bankası'ndan gelen son değerlendirmeler ve Başkan Şahap Kavcıoğlu'nun son açıklamalarında halk tabiriyle, 'Ben Türk lirasını bıraktım, saldım çayıra mevlam kayıra' diyor. Merkez Bankası esas görevi olan Türk lirasını korumak, geliştirmek ve enflasyonla mücadele görevini bıraktı. Onun yerine ise dünyada eşi benzeri olmayan bir model üzerinde para politikası uyguluyorlar.” dedi.

Dünyada böyle bir para politikası modeli olmadığını söyleyen Remzi Özdemir, “Dolar kurunu yükselterek cari açığı sıfırlamak istiyorlar. Merkez Bankası'nın bu yeni para politikasına göre cari açık kapanacak ve hatta cari fazla verilecek. Ardından da enflasyon düşecek. Bunların yaptıkları bu politika en az 5 yıllık bir süreç anlamına geliyor. Dünyada bu şekilde bir para politikası modeli yok.” ifadelerini kullandı. 

TÜRK LİRASI AŞIRI DEĞER KAYBEDECEK

Dolar kurunun aşırı değer kazanacağını söyleyen Remzi Özdemir, “Merkez Bankası'nın bu politikasına göre Türk lirası aşırı değer kaybedek ve buna karşın dolar kuru da aşırı değer kazanacak. İnsanlar artık ithal ürün alamayacaklar. Bu şekilde Türkiye ithalata para ödemeyecek. Aşırı değerlenen dolar kuru ihracat gelirlerini arttıracak. Bu şekilde cari açık kapanacak. Bunlar biz beceriksiziz, Türk lirasını koruyamıyoruz demiyorlar da cari açık bahanesinin arkasına sığınıyor.” şeklinde konuştu.

MERKEZ BANKASI TÜRK LİRASININ ARKASINDA DURMAYACAK

Merkez Bankası'nın 2022 yılında Türk lirasının arkasında durmayacağını söyleyen Remzi Özdemir, “Merkez Bankası'nın bu modeliyle tüketici ithalatının sıfırlanacağı doğrudur. Kimse 40 Bin TL'ye cep telefonu almaz. Kimse gidip ayçiçek yapıyna 200 TL vermez. Peki ihracatın kaynağı olan ithalatı ne yapacaksınız? 1 dolarlık ihracatınızın 75 centi ithalatla gerçekleştiriliyor. Türkiye'de üretim nasıl yapılıyor? Bunu bile hesap edemiyorlar. Halkı fakirleştirmeyi kafaya koymuşlar. Merkez Bankası 2022'de de Türk lirasının arkasında durmayacak.” dedi.

Merkez Bankası'nın yeni modelinin Türkiye'de teknik olarak tutmasının mümkün olmadığını söyleyen Remzi Özdemir, “Merkez Bankası'nın bu modelinin tutması Türkiye gibi bir ülkede teknik olarak tutması mümkün değil. Önce gelin ithalata bakalım. Bizim ithalatımızın yüzde 75'ini enerji oluşturuyor. Biz parayı petrole, doğalgaza harcıyoruz. Dolar kurundaki her kuruş artış içerideki maliyetleri arttıracak. Bugün bir markete gidin ve aklınıza gelen her ürünün arkasına bakın ve görün nereden ithal edilmiş. Türkiye artık üretmiyor.” ifadelerini kullandı.

FAİZ İNDİRİMLERİ İŞE YARAMADI

Merkez Bankası faiz indirimlerinin işe yaramadığını söyleyen Remzi Özdemir, “Merkez Bankası'nın faiz indirimleri ne işe yaradı? Sanayici memnun mu oldu? Kamu bankalarında kredilerde faiz indirimi yaptılar. Özel bankalar ne yaptı? Bırakın indirmeyi kredi faizlerini arttırmaya başladılar. Kamu bankaları zarar ederek kredi vereceğini duyurdu ama ben bu kredilerin kolay bir şekilde verileyeceğine inanmıyorum.” şeklinde konuştu.

DOLAR KURU İÇİN 11 TL TAHMİNİ!

Dolar kuru hakkında yeni tahminini açıklayan Remzi Özdemir, “Dolarda pozisyon alanları bekleyen bir risk yok. Onlar varlıklarını kat kat arttırabilecekler. Dolar kuru için uzun vadede tahmin yapmak zor. Merkez Bankası'nın yeni modelinde dolar kurunun yükseleceğini bilmek için kahin olmaya gerek yok. Dolar kurunu mevcut politikalar sonunda kısa bir sürede 11 TL olarak görebiliriz. Ancak millet olarak fakirleşmeye devam edeceğiz. Türk lirası tarihin en kara dönemini yaşıyor.” dedi.

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Buradan hareketle yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@