Herkes Bu Sorunun Cevabını Merak Ediyor! Konut Fiyatları Artmaya Devam Eder Mi Yoksa Düşer Mi?

İnşaat maliyetlerindeki artışlar nedeniyle yükselen konut fiyatlarında son durum merak ediliyor. Konut fiyatlarında yükselişler devam edecek mi, konut fiyatları düşer mi? 

Emlak Haberleri 11.10.2021 - 22:36 11.10.2021 - 22:46 Engin Uzunoğlu

Konut fiyatlarındaki sert yükselişler gayrimenkul sektöründe sıklıkla tartışılan konu olmaya devam ediyor. Konut yatırımı yapmayı düşünenler konut fiyatlarının ne şekilde ilerleyeceğini merak ediyorlar. Sektör içerisinden zaman zaman bu konuda önemli değerlendirmeler yapılıyor. Mint Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu da konut fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

İNŞAAT MALİYETLERİNDE DÜŞÜŞ BEKLENMİYOR

Ocak 2021 itibariyle inşaat maliyetlerinde yüzde 60 oranında bir yükseliş kaydedildiğini söyleyen Sefer Altıoğlu, “İnşaat maliyetlerindeki artışlar hız kesmeden devam ediyor. Çok sayıda ülke çok önemli altyapı yatırımları yapıyorlar. Bu da inşaat malzemelerine olan talebin düşmeyeceğini gösteriyor. Bu talep artışı ile inşaat malzemelerinin fiyatlarında bir düşüş beklentisi içerisinde olamıyoruz.” dedi. 

KONUT FİYATLARI DÜŞER Mİ?

İnşaat maliyetlerinin artış hızında bir ihtimal yavaşlama olabilir diyen Sefer Altıoğlu, “Küçük bir ihtimal olsa da inşaat maliyetlerinin artış hızında yavaşlama gerçekleşebilir. Aynı şeyi konut fiyatları için de söyleyebiliriz. Ancak konut fiyatlarının düşmesi gibi bir ihtimal kesinlikle yok. Çünkü ana odak 2018 ve 2019 yıllarında yaşanan çöküşün telafi edilmesi ve bunun sonuçlarının düzeltilmesi olarak şekillendi. Küresel fiyat hareketlerininin henüz konut fiyatlarına yansımalarını göremedik. Bu gelişme önümüzdeki dönemde konut fiyatlarına yansıyacaktır ve oldukça olumsuz olacaktır.” ifadelerini kullandı. 

konut fiyatları düşer mi

KONUT TALEPLERİ KARŞILANAMIYOR!

Konut sektöründe bazı problemlerin yaşanmaya devam ettiğini söyleyen Sefer Altıoğlu, “Konut sektörü için inşaat izinlerinin ihtiyaç karşılayacak, taleplere cevap verecek nitelikte olduğunu söyleyemeyiz. Şu anda insanların yüzde 92'si 15 yaş ve daha genç ev bakarak konut satın almak istiyorlar. İstanbul'da merkezi lokasyonlarda satılık konut kalmadı. Yeni konut üretimi bunun için çok önemli ama o da gerçekleşiyor diyemeyiz. Bundan dolayı kentsel dönüşüm projeleri tercih değil zorunluluk haline geldi.” şeklinde konuştu. 

KONUT FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDER Mİ?

Konut fiyatlarının ne oranda artacağını kestirmenin güç olduğunu söyleyen Sefer Altıoğlu, “Konut fiyatlarındaki artış oranını kestirmek gerçekten çok bir hale geldi. Bir taraftan konut yatırımı yapmak isteyenlerin alım gücü bir taraftan da artan inşaat maliyetleri var. Bu iki parametreyi ortak bir noktada birleştirmek çok güç. Şu anda yüksek fiyatla inşa edilen bir konutu maliyetin altında satamazsınız. Ancak buna karşın vatandaşların ödeyebilecekleri fiyatlar bellidir. Bunun için uygun maliyetli konut kredileri çok büyük önem arz ediyor.” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@