Herkes Bu Yardımı Bilmiyor! Aile Bakanlığı Çocuk Parası Ödüyor

Devletin çoğu kişi tarafından bilinmeyen yardımlarından olan Çocuk parası yardımı Aile Bakanlığı tarafından verilmektedir. Çocuk parası yardımı ile ilgili en detaylı bilgiler haberimizde.

Finans 26.07.2021 - 09:17 26.07.2021 - 09:25 Serhat Karaman

Devletin çoğu kişi tarafından bilinmeyen yardımlarından olan Çocuk parası yardımı Aile Bakanlığı tarafından verilmektedir. Çocuk parası yardımı ile ilgili en detaylı bilgiler haberimizde.

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Çocuk parası ödenme yaşı kız çocukları ve erkek çocukları için ayrıdır. Buna göre kız çocukları için çocuk parası ödenmesine devam edilmesi için kız çocuğunun evlenmemiş olması gerekir ayrıca işe giriş kaydının da bulunmaması gerekir. Bu şartlar sağlı ise ödeme kesilmeden devam ediyor. 

Erkek çocukları için ise çocuk evlenmese de ya da bir işe başlamamış olsa bile yönetmeliğe göre çocuk parası alabilmesinin yaş sınırı 25 yaş olarak belirlenmiştir. Bu kısımda erkek çocuğu 25 yaşından önce evlenir ise ya da çalışmaya başlar ise yine yönetmeliğe göre yaş sınırını doldurması beklenmeksizin çocuk parası kesiliyor. 

Çocuk Parası Nedir?

Çocuk Parası, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kamu personellerinin ve sigortalı çalışan bireylerin çocuklarına yardım amaçlı gerçekleştirilen ödemedir. Burada kamu personelleri için ödenen çocuk parası ayrı miktar da olur iken, sigortalı çalışan vatandaşlara ödenen çocuk parası miktarı ayrıdır. Her iki koşul için hesaplama yöntemi ve tabii tutulan gereklilikleri farklılık gösterir.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet memuru ya da Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı çalışan kişilerin çocuklarına yapılan yardım için öncelikle çocuk parası başvurusu yapmak gerekir. Bu başvuru devlet memurları için ayrı için SGK çalışanları için ayrıdır. Buna göre kamu personeli için çocuk parası başvurusu yapmak isteyen birey öncelikle başvuru formu doldurmalıdır. Kamu da genel olarak çalışılan alanlarda başvuru forum kendi bünyelerinde temin edilir. Bu nedenle ayrıca bir dilekçeye ihtiyaç duyulmaz. 
Devlet memuru olan birey çocuğu doğduktan sonra kendi bağlı bulunduğu kurumdan edineceği başvuru formunu doldurarak, başvurusunu gerçekleştirebilir. Burada doldurulan başvuru formu yine devlet memurunca çalıştığı kurumda bulunan idari işlere ya da sosyal hizmetler müdürlüklerine teslim edilir ve başvuru süreci tamamlanır.

cocuk-parasi-yardimi

Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan kişiler için ise çocuk parası başvuru şekli, çalıştıkları kuruluşlara göre değişiklik gösterir. Burada ki esas nokta kişinin çocuk parası başvurusu için ilgili bünyeye gitmesidir. Genellikle kurumların insan kaynakları, personel işleri gibi bünyelerinden başvuru yapabilirler. Orada kuruma bağlı istenen belgeleri edinerek sürece dahil olmaları gerekir. 

Çocuk Parası Başvuru Zamanı Nedir?

Çocuk parası başvuru tarihi için belirli bir aralık yoktur. Kişiler başvurularını istedikleri zaman gerçekleştirebilirler. Fakat burada bilmeleri gereken husus ödemelerin başvuru ve sürecinin ardından yani başvurunun kabulünün ardından yapıldığıdır. Başvurunuzu kabulünden sonra almaya başlayacağınız çocuk parası için başvuru tarihinizden önceye yönelik ödeme yapılmaz. Bu durumda başvuruyu geç tarihlere ertelemeden yapmak ödemeyi alabilmek için esas yönetimdir. 
Çocuk parası hesaplama da kişilere, çalıştıkları kurumlara, sahip oldukları çocuk sayısına ve eş durumlarına göre değişen tutar için en sağlıklı yol başvuruyu kendi çalıştığınız kurumun bünyesinde gerçekleştirmenizdir.

Çocuk Parası Tutarı Ne Kadar?

Çocuk parası olarak ödenen meblağ kişilere göre değişiklik gösterir. Buna göre eşi çalışmayan tek çocuklu kişiye 362,22 TL ödenir. Eşi çalışmayan 2 çocuk sahibi bireye 402,47 TL ödenir iken yine eşi çalışmayan 3 çocuğa sahip kişilere 456,12 TL ödenir. 

Bunun yanı sıra eşi çalışan kişiler için tutarlar tamamen değişir. Burada eşi çalışan ve tek çocuk sahibi olan kişiler için belirlenen çocuk parası tutarı 308,31 TL’dir. Yine eşi çalışan 2 çocuğu olanlara 348,80 TL ödenir. Eşi çalışan 3 çocuk sahibi bireylere 402,47 TL ödenir iken eşi çalışıp 4 çocuğa sahip olanlar için ise 429,30 TL ödenir. 5 çocuk sahibi olup eşi çalışan bireyler için ise belirlenen tutar 456,12 TL’dir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@