Herkes Farklı Açıklamıştı! AK Parti'nin Son Oy Oranına Dair Tahminler Şaşırttı

Metropoll araştırma şirketi tarafından gerçekleştirilen bir anket kapsamında partilerin oy oranı belirlenmeye çalışıldı. Listenin ilk sırasında AK Parti yer alırken CHP ikinci parti konumunda.

Gündem 09.12.2021 - 15:21 09.12.2021 - 15:21 Mustafa Karagöz

Ekonomi açısından dalgalı günler yaşayan Türkiye'de dolar kuru çok sert bir şekilde yükselmişti. Dolar kurunun artmasının ardından ise başta temel gıda ürünleri olmak üzere birçok ürüne zam gelmişti. Gelen zamlar enflasyon oranlarını yükseltirken vatandaşların alım gücünü azalttı. Son gelen zamlar, dolar kuru hareketleri ve diğer etmenler aralık ayı gündemine damga vurdu. 

DOLAR ARALIK AYI GÜNDEMİNE DAMGA VURDU

Kasım ayı sonu aralık ayı başında oluşan gündem ve siyasi ortam içinde Metropoll araştırma şirketi bir anket düzenledi. Şirket tarafından gerçekleştirilen ankette partilerin oy oranları değerlendirildi. 

Ankete katılanlara tek soru soran şirket, katılımcılara seçim olması durumunda hangi partiyi tercih edeceklerini sordu. Gerçekleştirilen anketin ardından ise 'Türkiye'nin Nabzı Kasım 2021' anketinin genel seçimler ile ilgili kısmı yayımlandı.

Genel seçim olması durumunda katılımcıların önemli bir kısmı AK Parti'yi tercih edeceklerini bildirdi. Listenin ikinci sırasında ise CHP yer alırken diğer sıralama ve partilerin oy oranları aşağıda ki tablo gibi oldu. 

oy oranları aralık 2021

Metropoll Araştırma Şirketine göre AK Parti'nin oy oranı yüzde 34.3 bandında bulunuyor. CHP'nin oy oranı ise yüzde 22.6 olarak dağıltı. İYİ Parti'nin oy oranı yüzde 14.9, HDP'nin oy oranı ise yüzde 12.8 olarak tahmin edildi. Olası bir seçimde MHP'nin oy oranı ise yüzde 6.6 öngörüldü. Listede yer alan diğer partiler ise yüzde 2.9 Deva Partisi, yüzde 2.0 Memleket Partisi, yüzde 5 SP oldu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@