Herkes Pozisyon Alsın Daha Yeni Başladı Diyen Evren Devrim Zelyut Dolar Kurunun 25 TL Olacağı Tarihi Açıkladı!

Dolar kurunda meydana gelen gelişmeler yakından takip edilmeye devam ediliyor. Ekonomist Evren Devrim Zelyut dolar kuru hakkında çok çarpıcı bir analizde bulunarak 25 TL tahmini yaptı.

Finans 18.04.2022 - 22:48 18.04.2022 - 22:48 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi çok kritik bir süreçten geçiyor. Küresel piyasalardaki gelişmelerin etkisiyle de ekonomik gelişmeler risk seviyesinin üzerinde gerçekleşiyor. Çeşitli tedbrilerle dolar kuru baskılansa da geleceğe dair umutsuz bir beklenti bulunuyor. Dolar kurunun bu baskılardan kurtulduğu an çok agresif bir şekilde yükseleceği ekonomistlerce dile getiriliyor. Son gelişmeler ışığında dolar kuru analizi yapan Ekonomist Evren Devrim Zelyut çok kritik tespitlerle gündem yarattı.

DOLAR KURUNU NASIL TUTACAĞIZ?

Dolar endeksine dikkat çeken Evren Devrim Zelyut, "Dolar endeksine bakmamız gerekiyor. Eğer endeks yukarıya giderse siz Türkiye’de kuru biraz zor tutarsınız. Dolar endeksi doların dünya paraları karşısındaki değerini gösteren endekstir. Dolar endeksi şu anda 100’ü geçmiş ve daha da yukarıya gidecek. Küresel piyasalarda dolar değerlenirken biz Türkiye’de dolar kurunu nereye kadar tutabileceğiz. Kur korumalı mevduatlar için milyarlarca lira harcarken dolar kurunu nereye kadar belirli bir seviyede sıkıştırabilirsiniz." dedi.

DOLAR KURU YURT DIŞI ETKİLERLE YÜKSELECEK

Dolar kurunun yurt dışı etkilerle yükseleceği iddiasında bulunan Evren Devrim Zelyut, "ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde de yükselişler görüyoruz. ABD’de enflasyon FED’in öngördüğü gibi kısa bir sürede küçültmek kolay olmayacak. Enflasyon etkileri ABD’de izlenmeye devam edilecek. Yüksek faizler Türkiye’de dolar kurunun üzerinde baskı uygulamaya devam edecek. Kur korumalı mevduat sistemi yazın devreden çıktığında dolar kuru yükselecek. Bu yükseliş dışarıdan olacak ve içeriden siz ne yaparsanız yapın engelleyemeyeceksiniz." ifadelerini kullandı.

ENFLASYON VE DOLAR KURU ARASINDA KISIR DÖNGÜ

Enflasyon rakamlarına da dikkat çeken Evren Devrim Zelyut, "Dolar kurunda, enflasyonda yükselişler devam edecek ve vatandaş fakirleşmeye devam edecek. Bunun bir de sanayi boyutu var. Üretici fiyatları yüzde 130 seviyesini aşacak. Henüz kur 14 TL’nin üzerindeyken yapılan alımların fiyat farkı devreye girmedi. Bunun TÜFE’ye etkisi aylık yüzde 4-5 olacak. Enflasyon yükseldikçe de dolar kuru artacak. Bu kısır döngü dolar kuru lehine işleyecek." şeklinde konuştu.

DOLAR KURUNDA 25 TL TAHMİNİ!

Dolar kurunda 25 TL seviyelerinin çok uzak olmadığını söyleyen Evren Devrim Zelyut, "Tüm veriler bize dolar kurunun yukarıya çıkacağını gösteriyor. Bunu engellemek için de elde bir silah kalmadı. Bütçe yetersiz geldikçe zamlar yağmur olup yağacak. Bugüne kadar dolar kurundaki yükselişleri unutun. 25 TL’leri konuşacağımız dolar kuru seviyeleri çok uzak değil. Yaz aylarında bu seviyeleri görmemiz hiç istemesek de mümkün olacak." dedi.

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomiste aittir ve bu yorumlarla yatırım yapmak sizin risk seviyeniz ile örtüşmeyebilir. Burada kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@