Herkesin Merak Ettiği Soruya Uzman İsimden Cevap! Türk Lirası Neden Değer Kaybediyor?

Son günlerde Türk lirasında meydana gelen değer kayıpları sıklıkla konuşulmaya ve bunun nedenleri araştırılmaya başlandı. Türk lirası neden değer kaybediyor? Kayıplar devam edecek mi? 

Finans 12.10.2021 - 18:55 12.10.2021 - 19:03 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde kritik gelişmelerin yaşandığı zorlu bir süreçten geçiliyor. Türk lirasında değer kayıpları hızlanırken döviz kurlarında rekorlar kırılmaya başlandı. Her gün dolar kuru rekor tazelerken şu anda kur 9,0380 TL'den işlem görmeye devam ediyor. Peki Türk lirasının değer kaybının nedeni ne? Merkez Bankası'nın faiz indirimi Türk lirasının değer kaybında etkili oldu mu? Türk lirasının değerini etkileyen ekonomik gelişmeler nelerdir? 

TÜRK LİRASI NEDEN DEĞER KAYBEDİYOR?

Türk lirasının değer kaybının nedenine ilişkin oldukça merak edilen soruya Garanti Yatırım Yurtdışı Piyasalar Araştırma Birim Müdürü Cem Tözge yanıt verdi. Cem Tözge'ye göre Türk lirasının değer kaybında Merkez Bankası'nın faiz indirimi etkili oldu ama tek gerekçe bu olmadı. Türk lirasındaki değer kaybını tetikleyen faktörler nelerdir? 

Garanti Yatırım Yurtdışı Piyasalar Araştırma Birim Müdürü Cem Tözge Türk lirasının değer kaybının nedenleri hakkında, “Gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde son 2 haftadır büyük bir sıkıntı yaşanıyor. Bu ülkelerin ETF'lerinden 1,2 milyar dolarlık para çıkışı yaşanmıştı. Bunun nedeni gayet açık. FED ile birlikte enflasyonun önümüzdeki dönemde tahvil fiyatlarına olumsuz yansıyacağının fiyatlaması gerçekleşiyor.” dedi. 

Açıklamalarını sürdüren  Garanti Yatırım Yurtdışı Piyasalar Araştırma Birim Müdürü Cem Tözge, “Merkez Bankası'nın son faiz indiriminin ardından bir faiz indirimi sürecine girildiği piyasalarca anlaşıldı. Bunun sonucu olarak da Türk lirasının diğer ülkelerin para birimlerine karşı olumsuz bir performansı var. Olaya yalnızca dolar/TL noktasından bakarsak yanılırız. 

Son faiz indiriminin ardından Türk dünyası bütün dünyadaki para birimlerine karşı değer kaybetti. Bu değer kaybının ana nedeni faiz indirimidir ama yalnızca bu nedenden bahsederek işin içinden çıkamayız. Yurtdışı piyasalardaki gelişmeler de Türk lirasının değer kaybını tetikliyor.” ifadelerini kullandı. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI FAİZ İNDİRİMİNİN ETKİSİ YOK DEMİŞTİ

Türk lirasının değer kaybının nedeni ile alakalı olarak Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu da açıklama yapmıştı. Başkan Kavcıoğlu'nun yaptığı açıklamaya göre Türk lirasının değer kaybının faiz indirimi ile alakası olmadığı ifade edilmişti. Faiz indiriminin değer kayıplarına neden olmadığını iddia eden Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ekonomi yönetiminin para politikalarında tutarlı olduğunu ve sürecin geçici olduğunu kamuoyuna açıklamıştı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@