Hesaba Eklemeyi Unutmayın Hakkınız Yenmesin! Bu Ödemeler Kıdem Tazminatını Artırır

Kıdem tazminatı ödemelerinde bazı ek ücretler ödenecek kıdem tazminatı ücretini artırır. Kıdem tazminatının artmasına neden olan o ödemelerin tüm listesi ise haberimizde. İşte 2021 kıdem tazminatı...

Finans 19.09.2021 - 11:08 19.09.2021 - 11:08 Mustafa KARAGÖZ

Kıdem tazminatı ödemeleri çalışanlar için oldukça önemli. Özellikle uzun yıllar boyunca bir işyerinde çalışan vatandaşlar işlerinden çıkarıldıklarında alacakları ücretin tam olarak hesaplanmasını istiyorlar. Ancak bazı ödemeler gözden kaçabiliyor. Emlak365.com olarak bizlerde çalışanların hesap yapılırken dahil olduğundan emin olmaları gereken ek ödemeleri listeledik. 

KIDEM TAZMİNATINI HANGİ EK ÖDEMELER ARTIRIR?

Kıdem tazminatı ödemeleri bilindiği üzere brüt maaş üzerinden hesaplanır. Personelin çalıştığı yıl ile güncel brüt maaşı çarpılarak ödenecek kıdem tazminatı hesaplanır. Örneğin bir işyerinde 5 yıldır asgari ücret ile çalışan personel işinden olduğunda güncel brüt asgari ücreti tutarının 5 ile çarpılması tutarında kıdem tazminatı alır.

Güncel rakamlarla hesaplama kıdem tazminatı formülü: 3.577 TL (brüt asgari ücret) x 5 (çalışılan süre yıl olarak) 

Yukarıda yer alan hesaplama formülü asgari ücret için geçerlidir. Çalışanlar hesaplamalarını kendi brüt maaşları üzerinden hesaplayacaklar. 

Ancak bu tutara ek ödemeler dahil değildir. Personellere çalışma süreci boyunca yapılan bazı ek ödemeler kıdem tazminatı tutarının artmasına neden olur. İşten çıkış aşamasında kıdem tazminatı hesabına dahil edildiğinden emin olunması gereken o ödemelerin tamamı liste halinde şöyle;

* Aile ve çocuk yardımı gibi ödenen sosyal yardım ücretleri

* Eğitim yardımı amacıyla ödenen destekler

* Sağlık giderleri için ödenen ücretler

* Çalışana konut yardımı yapılmışsa o tutar

* Çalışana ödenen yol ücretinin brüt tutarı

* Çalışan ödenen yemek ücretinin brüt tutarı

Yıllık izin kullanılmazsa kıdem tazminatına eklenmez. Çalışanların merak ettiği soruların başında yıllık izin süresinin kullanılmaması durumunda kıdem tazminatına eklenip eklenmediği. Yıllık izin kullanılmaz ve o sürede çalışılsa dahi kıdem tazminatına eklenmez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@