Hesap Uzmanlarından Ocak 2022 Emekli Maaş Zammı Tahminleri! SSK, Bağkur Ve Memur Emeklilerine Ne Kadar Zam Yapılacak?

Ocak 2022'nin çok yaklaşması ile beraber artık emekli maaşına yapılacak olan zamlar merak ediliyor. SSK, Bağ-Kur ve Memur Emeklilerinin maaşlarına yüzde kaç zam yapılacak?

Finans 26.12.2021 - 21:03 26.12.2021 - 21:03 Engin Uzunoğlu

Emekli maaşlarına yapılacak olan zamlarda artık geri sayım başladı. 3 Ocak 2022 Pazartesi günü TÜİK tarafından açıklanacak olan Aralık 2021 enflasyon rakamları ile beraber emekli maaş zamları da netleşecek. Ancak bu olağan zam olarak SSK, Bağ-Kur ve Memur Emeklilerine verilecek. Bunun yanında bir de yaşanan hayat pahalılığı karşısında emeklilere ek zam yapılması gündemde kalmaya devam ediyor.

EMEKLİLERE EK ZAM YAPILACAK MI?

Asgari ücrete yapılan zam toplumun tüm kesimlerinde bir ek zam beklentisi oluşturdu. Bu kesimlerin başında ise emekliler geliyor. Hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin nebati yaptıkları açıklamalarda emeklileri memnun edecek bir zam kararı alacaklarını duyurmuş ama çalışmaların devam ettiği gerekçesiyle zam miktarına ilişkin herhangi bir açıklama yapmamışlardı. Şimdi bu ek zammın ne kadar olacağına dair merak ediliyor. 

OCAK 2022 EMEKLİ MAAŞ ZAMMI HESAPLAMALARI ORTAYA ÇIKTI

Emekliler ek zam beklentisinde olsa da normal maaş zamları ile alakalı olarak hesap uzmanlarının yaptıkları son hesaplamalar da ortaya çıktı. Hesap uzmanları emekli maaş zamlarının ne kadar olacağına dair hesaplamalara geçmeden önce bazı rakamsal bilgileri paylaştılar. Merkez Bankası tarafından yayınlanan son enflasyon raporunda 2021 yılının enflasyon tahmini yüzde 18,4 olmuştu. Merkez Bankası'nın beklenti anketinde ise 2021 yılı için yüzde 21,39 oranında bir enflasyon tahmini sonucu çıktı. TÜİK tarafından açıklanan 11 aylık enflasyon ise yüzde 21,31 oldu. Bu rakama bir de Aralık ayı enflasyonu eklenecek. Eksi enflasyonun çıkıma ihtimalinin olmayışından dolayı rakam biraz daha yükselecek. Merkez Bankası'nın enflasyon tahmini aşıldığı için emekli maaş zammı hesaplaması bu rakam üzerinden yapılmayacak. 

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİNE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam oranına ilişkin hesaplamalarda kesinleşmiş zam oranı üzerinden hareket ediliyor. Bu emeklilere Temmuz 2021'de ilk 6 aylık enflasyon farkı olarak yüzde 8,45 oranında zam yapıldı. Ocak 2021 emekli maaş zammı için yüzde 12,86 rakamı kesinleşti. Bu rakamın üzerine Aralık ayının enflasyon rakamı eklenerek SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zamları belli olacak.

Hesap uzmanlarının tahminlerine göre yaşanan pahalılıktan dolayı Aralık ayında enflasyonun yüksek çıkacak ve emekli maaş zammı yüzde 15'Ten aşağı olmayacak. Böyle bir durumda emekliler 1.000 TL'de 150 TL zam almaya hak kazanacaklar. 3.000 TL maaşı olan bir emeklinin maaşı 3.450 TL'ye yükselecek.

MEMUR EMEKLİLERİNİN MAAŞLARINA NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zamlar memurlar için imzalanan toplu sözleşmelerle belirleniyor. Toplu sözleşmede memurlara verilen zam oranından daha fazla oranda enflasyon artışı meydana gelirse memur emeklilerinin maaşlarına o enflasyon farkı kadar zzam daha ekleniyor. Hesap uzmanlarının hesaplamalarına göre memurlar emeklilerine Temmuz 2021'de yüzde 3 maaş zammı ve enflasyon farkı verilmişti.

Ocak 2022 memur emeklilerine toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 5 zam verilecek. Bunun yanında oluşacak olası yüzde 15 enflasyon farkından yüzde 3'lük yapılan zam çıkarılacak. Bu şekilde yüzde 12'lik bir enflasyon farkı oluşacak. Sonuç olarak ise memur emeklilerine Ocak 2022'de yüzde 5 maaş zammı ve yüzde 12 enflasyon farkı olmak üzere yüzde 17 zam uygulanması tahmin ediliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@