Heyecanlandıran Açıklama: Kısa Çalışma Ödeneği Geri Gelecek Mi?

Koronavirüs salgını nedeni ile istihdamı desteklemek amacı ile başlatılan kısa çalışma ödeneği 30 Haziran 2021 tarihi itibari ile sona ermişti. Kısa çalışma ödeneği geri gelecek mi?

Gündem 04.11.2021 - 11:49 04.11.2021 - 11:49 Gülcan Özer

Koranavirüs salgını nedeni ile alınan ekonomik tedbirler kapsamında istihdamı desteklemek adına Mart ayı itibari ile kısa çalışma ödeneği devreye alınmış, milyonlarca kişi bu uygulamadan yararlanmıştı. Pandemi tedbirleri ve kısıtlamalarının kaldırılması ile beraber 30 Haziran 2021 tarihi itibari ile söz konusu uygulama sona erdirilmişti. 

Yükselen enflasyon oranı ve dolar kuru ile piyasalarda yeniden bozulma yaşanırken süretçe kısa çalışma ödeneği bir kere daha gündeme taşındı. Peki, kısa çalışma ödeneği geri gelir mi, yeniden uzatılacak mı, başladı mı?

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ GERİ GELECEK Mİ?

Pandemi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de büyük bir ekonomik şok yaratmış, alınan zorunlu kısıtlama kararları nedeni ile Mart ayı itibariyle devlet pandemi desteklerini devreye sokmuştu. Yasak kararlarının açıklanması ile işçi çıkarmalarını engellemek ve istihdamı desteklemek amacı ile kısa çalışma ödeneği devreye girmiş, devlet tarafından ücretsiz izin maaşı ödenmeye başlanmıştı. 

Haziran ayı itibari ile Türkiye aşılama çalışmalarının başlaması ile eski normale dönüş yapmış, yasakların ve kısıtlamaların kaldırılması ile Haziran ayı itibariyle kısa çalışma ödeneği de sona erdirilmişti. Konu hakkında açıklama yapan TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç "Kısa çalışma ile dolu dolu 2 yıl geçti.

Pandemide birçok sektöre can simidi oldu. Kısa çalışma ödeneği şu anda halen var, ortadan kalkmış değil; sadece İŞKUR koşulları hafifletti. Eğer kısa çalışma ile ilgili bir durum yeniden gündeme gelirse, doğal afet, yangın, sel v.s. tekrar yapılabilir" diyerek belirli koşullarda halen başvuru yapılabildiğini duyurdu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@