Hiç Evi Olmayanlara Devlet Desteği! Ev Almadan Önce Başvuru Yapana Devletten 27 Bin TL Hibe Para

Hiç evi olmayanlara devletin hibe para desteği devam ediyor. Konut hesabı açan, ilk kez ev alacaklara devlet desteği hibe para olarak 27 bin lira ödenecek!

EMLAK HABERLERİ 17.07.2021 - 13:10 17.07.2021 - 13:14 Gülcan Özer

Bir yandan yükselen ev fiyatları, bir yandan da adeta uçuşa geçen konut kredisi faiz oranları nedeni ile ev sahibi olmak her geçen gün biraz daha zorlaşırken devletten hibe para desteği geldi. Son dönemde vatandaşın tasarruftan iyice uzaklaşması ve ev sahibi olmak için birikim yapmak yerine ağırlıklı olarak kredi kullanmayı tercih etmesi üzerine yeni bir adım atılmıştı. 

Atılan bu adım kapsamında devlet ev satın almak isteyen kişileri yeniden tasarrufa teşvik etmek amacı ile hibe para desteği verileceğini duyurmuştu. Verilen bu destek kapsamında hiç evi olmayanlara ve ilk kez ev alacaklara devlet en az 27 bin lira para ödemesi yapacak. 

KONUT HESABI NEDİR, NASIL AÇILIR?

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin bu amaçları doğrultusunda birikim yapmalarını teşvik etmek amacı ile bankalar tarafından hizmete sunulan özel birikim hesabıdır. Bu hesabın diğer birikim hesaplarından en büyük farkı ise devlet katkısı sunulmasıdır. İsteyen kişiler faiz işletilecek şekilde konut hesabı açarken isteyen kişilere yönelik ise faizsiz konut hesabı açılmasına izin verilmektedir. 

Konut hesabı hemen hemen tüm bankalarda bulunmakta olup devlet bankası olması nedeni ile Ziraat Bankası konut hesabı başvurusu daha sık yapılmaktadır. 

konut-hesabı-devlet-katkısı

KONUT HESABI DEVLET DESTEĞİ KATKISI NE KADAR, KAÇ TL?

Konut hesabı açtırmak isteyen kişilerin aylık ödeyebilecekleri en düşük aylık taksit tutarı, bir seferde yatırabilecekleri toplu para rakamı ve biriktirdikleri para karşılığı alacakları rakamlar yıllık olarak yeniden değerleme oranı üzerinden belirlenmektedir. 

Bu kapsamda 2021 yılı için konut hesabı açan kişilerin yatırabilecekleri en düşük aylık taksit tutarı 519,16 TL, 3 aylık olarak ise bin 557,47 lira olarak belirlenmiştir. Açılış esnasında bir defaya mahsus olmak üzere azami yatırılabilecek toplu para tutarı ise 2021 senesi için 62 bin 298,36 lira olarak ilan edilmiştir. 

EV ALMADAN ÖNCE KONUT HESABI BAŞVURUSU YAPANA DEVLETTEN 27 BİN TL HİBE PARA ÖDEMESİ YAPILACAK! 

Ev satın almadan önce konut hesabı açan kişilere devlet katkısı olarak; 

36 ila 47 ay arasında konut hesabında biriktirmiş oldukları paranın yüzde 15'i üzerinden hesaplanmak üzere en fazla 26 bin 995 lira, 

48 ila 59 ay arasında konut hesabında biriktirmiş oldukları paranın yüzde 18'i üzerinden hesaplanmak üzere en fazla 29 bin 72 lira,

60 ay ve daha uzun süreli para biriktiren kişilere ise biriktirmiş oldukları paranın yüzde 20'si üzerinden hesaplanarak 31 bin 149 liralık konut hesabı desteği parası ödenecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@