Hiç Evi Olmayanlara Yapı Tasarruf Sandığı Müjdesi! Ev Alana Hibe Para ve 0.49 Konut Kredisi Desteği Geliyor

Kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş sonrasında vatandaş ev almakta zorlanırken hükümetten Yapı Tasarruf Sandığı hamlesi geliyor. En düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.49 seviyesine çekilebilir

Finans 15.10.2021 - 09:03 15.10.2021 - 09:09 Gülcan Özer

Bankaların konut kredisi faiz oranları rekor seviyelere yükselirken kredi faiz oranlarında yapılan indirimlerin konut fiyatlarında artışa neden olması üzerine hükümet hem enfasyonu hem de konut fiyatlarını yükseltmeden konut satışlarını teşvik etmek amacı ile vereceği ucuz kredi desteğinde aranılan formül bulundu. Almanya başta olmak üzere pek çok ülkede uygulanan yapı tasarruf sandığı sistemi 2022 yılında Türkiye'de de hayata geçirilecek. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uzun süredir üzerinde çalışılan sistemde son yasal düzenlemeler hakkında gerekli adımların atıldığı belirtilirken sistemin devreye girmesi ile beraber ev sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşlara önemli avantajlar sağlanacak. Sistem şu anda uygulanan konut hesabı sisteminin daha da geliştirilmiş modeli olacak. Ev satın almak isteyen kişilere devlet hem düşük faizli konut kredisi desteği sağlayacak hem de hibe para ödemesi yapacak. 

YAPI TASARRUF SANDIĞI SİSTEMİ NEDİR?

Pek çok Avrupa ülkesinde uzun yıllardır uygulanan ve temel amacı evi olmayan dar gelirli aileleri ev sahibi yaparak barınma ihtiyaçlarını gidermek olan devlet destekleri tasarruf sistemidir. Sistemin ana amacı belirli süre birikim yapan kişilere devlet tarafından da hibe para desteği ve düşük faizli kredi desteği sağlanarak kira öder gibi ev sahibi olmalarını sağlamaktır. 

yapı-tasarruf-sandığı-sistemi-1

Sisteme ilk girişte devlet ile vatandaş arasında Tasarruf Sözleşmesi imzalanır. Bu sözleşme ile vatandaşın her ay adına açılacak olan hesapta taahhüt ettiği tutarda birikim yapması sağlanır. Düzenli prim ödemeleri tahsil edilir. Biriken para belirlenen sürenin sonunda vatandaşa ödenir ve bu tutara devletin hibe para desteği de eklenir. Ardından vatandaş bu para ile evini alır ve ihtiyaç duyması halinde devlet destekli ucuz konut kredisi desteğinden de yararlanarak kira öder gibi ev sahibi olur.

yapı-tasarruf-sistemi-2

0.49 KONUT KREDİSİ DESTEĞİ İÇİN EMLAK KATILIM BANKASI DEVREYE GİRECEK Mİ?

2022 senesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından devreye alınması planlanan yeni sistem için Emlak Katılım Bankası da öne çıktı. Bankanın düşük faizli finansman paketlerinde devreye sokulabileceği belirtiliyor. Hatırlanacağı üzere daha önce TOKİ 100 bin sosyal konut projesinde Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası 0.49 faiz oranı ile sosyal konut kredisi kampanyası düzenlemişti. 

Yapı Tasarruf Sandığı sistemi içinde bu oranın kullanılabileceği, şu anda konut hesabı açan kişilere devlet tarafından 33 bin TL hibe para verilirken bu paranın daha da arttırılabileceği belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@