Hiç işe girmeyenler SSK mı Bağkur mu hangisi daha erken emekli eder? Açıklandı

Daha önce hiç işe girmemiş olanlar SSK primiyle mi yoksa Bağkur ödemesiyle mi daha erken emekli olurlar? Sosyal Güvenlik Uzmanı tek tek hesaplayarak açıkladı.

Finans 12.05.2022 - 10:05 12.05.2022 - 10:05 Mustafa Karagöz

Emlak365.com -  İşe başlayanlar, düzenli primi ödeyenler ne zaman emekli olacaklarını ödemiş oldukları prim kapsamında hesaplıyorlar. Hiç işe girmemiş olanlar ve önlerinde farklı iki seçeneği değerlendirme şansı olanlar ise hangi prim üzerinden en erken ne zaman emekli olacaklarını soruyorlar. SSK ve Bağkur kapsamında prim ödeyenler için emeklilik şartları değişirken Sosyal Güvenlik Uzmanı ve Posta Yazarı Ekrem Sarısu bu konuya kendi köşesinde bir gencin sorusu üzerinden yanıt verdi. Hangisi daha avantajlı işte o hesaplamalar. 

SSK MI BAĞKUR MU HANGİSİ ERKEN EMEKLİLİK İÇİN DAHA AVANTAJLI?

Sosyal Güvenlik Uzmanına gelen bir soruda bir genç kendi öğrenim ve çalışma durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada "31 yaşındayım. Şimdiye kadar hiç sigortam olmadı. Lisans mezunuyum. 27 yaşında cezaevine girdiğim için bir yerde çalışamadım. Babam esnaf, kendi defteri var." bilgilerini veren genç SGK Uzmanına "Sizce ben ne yapmalıyım? Babamın işyerinden sigorta mı yaptırayım? Yoksa babamın Bağkur defterini kendi üzerime mi alayım ya da yapabileceğim başka seçenek var mı?" sorularını sordu. 

ssk mı bağkur mu erken emekli eder

SSK ile İşe Başlanması Durumunda

Çalışanın SSK kapsamında prim ödemeye başlaması durumunda ne zaman emekli olabileceğine ilişkin açıklamada bulunan SGK Uzmanı Ekrem Sarısu "Sigortalı bir işte çalışmaya başlayıp en geç 31 Aralık 2043’e kadar prim ödemenizi 7200 güne tamamlamanız şartıyla 64 yaşınızı dolduracağınız tarihte SSK’dan emekli olabilirsiniz." bilgilerini verdi. Normak emeklilik dışında kısmı emeklilik hakkıda bulunan gencin "Ayrıca en geç 31 Aralık 2037’ye kadar prim ödemenizi 5400 güne tamamlamanız şartıyla, yine 64 yaşınızı dolduracağınız tarihte yaş haddinden emekli olmanız da mümkün." olduğunu da aktardı. 

Bağkur ile İşe Başlanması Durumunda

Bağkur primi ödemesi olması durumunda ise çalışanın ne kadar prim ödemesi yapacağı ve kaç yaşında emekli olacağına ilişkin "Bağkur’lu olmanız halinde, 9000 gün prim ödemiş olmanız şartıyla 65 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca 5400 gün prim ödemiş olmanız şartıyla 64 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün." açıklamasında bulundu. 

Hangisi Daha Avantajlı?

Çalışan şimdi SSK'dan prim ödemeye başlarsa 7200 gün prim ve 64 yaş ile Bağkur'dan prim ödemeye başlarsa 9000 gün prim ve 65 yaş şartıyla emekli olacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@