Hindistan'da Müslüman Katliamı! Evler Basılıp Camiler Ateşe Veriliyor

Hindistan'da Aralık 2019'da uygulamaya giren göç kanununda Müslümanların kapsam dışı bırakılması için gerçekleştirilen protestolarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

Gündem 27.02.2020 - 15:08 15.07.2021 - 00:09 Emlak 365

Hindistan'da Aralık 2019'da uygulamaya giren göç kanununda Müslümanların kapsam dışı bırakılması için gerçekleştirilen protestolarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Hindistan medyasının hedef göstermesi ile birlikte Müslümanlara ait çok sayıda ev, işyeri hatta camiler yakıldı, tahrip edildi.

Hindistan'da son iki haftadır Müslümanlara yönelik saldırılar üst düzeye taşındı. Hindu gruplar tarafından gerçekleştirilen saldırılarda Müslüman olduğu öğrenilen herkese karşı geliniyor. Bu saldırılarda ayrıca Müslümanlara ait işyeri ve evler tahrip ediliyor, hatta camiler yakılıyor. Ayrıca ülke yönetimindeki polislerin de bu saldırılara göz yumdukları öğrenildi.HİNDİSTAN'DA MÜSLÜMANLARA SALDIRIHindistan'ın çeşitli eyaletlerinde 9 Aralık 2019 tarihinde bazı uygulamalar yasaya girdi. Bu uygulamalarda 31 Aralık 2014'ten önce ülkeye giren gayrimüslim göçmenlere vatandaşlık hakkı sağlanıyor. Ancak aynı durumda bulunan Müslümanlara bu hak verilmiyor. Bu ayrım ise ülkedeki Müslümanlar tarafından protesto ediliyor. Bu protestoların yanında ise Hindu gruplar ülkedeki Müslümanlara yönelik saldırılar gerçekleştirmeye başladılar. İki haftadan uzun bir süredir devam eden olaylarda başkent Delhi'de Hindu ve Müslüman gruplar arasındaki gerilim çatışmalara döndü. Bu olaylarda son dört günde 35 kişi hayatını kaybederken 200'den fazla kişi de yaralandı. Bölgeden elde edilen bilgilerde ise Hindu grupların Müslümanların dükkan ve evlerini hedef aldıkları haberleri geliyor. Ayrıca söz konusu olaylar son yıllarda Hindistan'da meydana gelen en yüksek sayılı ölümlü olaylar oldu. Konuya ilişkin en önemli resmi açıklama ise Hindistan Başbakanı Narenda Modi'den geldi. Narenda Modi, olaylara dair Twitter'dan yapmış olduğu açıklamasında barış çağrısında bulundu. 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@