Hindistan'da Yayılan Yeni Ölümcül Salgın Kara Mantar Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Koronavirüs salgını ile sarsılan Hindistan şimdi de kara mantar hastalığının şokunu yaşıyor. Kara mantar hastalığına yakalananların sayısı Hindistan'da 10 bini geçti. Peki kara mantak bulaşıcı mıdır? Kara mantar hastalığı nedir? Kara mantar hastalığı öldürür mü? Kara mantar hastalığı nasıl tedavi edilir?

Hindistan'da Yayılan Yeni Ölümcül Salgın Kara Mantar Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Dünyada koronavirüs salgını ile mücadele tüm hızıyla devam ederken Hindistan'dan kötü bir haber geldi. Hindistan'da yayılmaya başlayan kara mantar hastalığı dünya çapında paniğe neden oldu. Kısa bir sürede hızlı bir şekilde kara mantar hastalığına yakalanan Hindistanlılarıun sayısının 10 bini geçtiği bildirildi.

Dünya Sağlıkı Örgütü, Hindistan'da yayılmaya başlayan kara mantar hastalığının diğer mülkelere sıçramasından büyük bir endişe duyuyor. Koronavirüs gibi bulaşıcı bir hastalık olduğu söylenen kara mantar hastalığı ile alakalı araştırmalar hız kazandı. Peki kara mantar hastalığı nedir? Hindistan'da yayılan kara mantar hastalığı nasıl bulaşır? Kara mantar hastalığı öldürücü müdür?

KARA MANTAR HASTALIĞI ÖLDÜRÜCÜ MÜDÜR?

Hiindistan'da koronavirüs kadar dehşet saçan bir hastalık haline gelen kara mantarın öldürücü etkisinin olduğu bildirildi. Bu hastalık için Hindistan Sağlık Bakanlığı tarafından şok bir açıklama yapıldı. Koronavirüs hastalığını atlatanlarda kara mantar hastalığı görüldüğü bildirildi. Hindistan'da açıklanan resmi rakamlara göre kara mantar hastalığından şu ana kadar kısa bir süre içerisinde 300 kişi hayatını kaybetti.

KARA MANTAR HASTALIĞI NEDİR?

Kara mantar hastalığının tıp literatüründeki ismi Mukormikoz'dur. Çok nadir görülebilen bir enfeksiyon türü olarak açıklanmaktadır. Bu hastalık genel olarak toprakta, bitkilerde, gübrede, çürüyen meyve ve sebzelerde bulunan mucor küfünden kaynaklanmaktadır. Beyni ve akciğeri etkileyen kara mantar hastalığı sinüslere de tahribat vermektedir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde öldürücü etki yapabilir. Koronavirüs hastalığını atlatanlarda görülmesinin nedeni de bağışıklık sistemine verilen tahribat olarak açıklanmaktadır.

KARA MANTAR HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kara mantar hastalığının belirtileri uzman doktorlar tarafından baş ağrısı, gözlerde şişlik, yüzün tek taraflı şişmesi, kusma, yüksek ateş, burun içi ve yüzde siyahlıklar, kanlı öksürük, solunum zayıflaması, göğüs ağrısı, bilinç bulanıklığı şeklinde açıklandı.

KARA MANTAR HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kara mantar hastalığına yakalananlar erken teşhis durumunda iyileşebiliyorlar. Tedavisinde Amfoterisin-B etken maddesi bulunan mantar ilacı kullanılmaktadır. İlerleyen hastalıklarda göz cerrahi işlemle alınarak beyine ve diğer organlara yayılması önlenebiliyor.

SONRAKİ HABER