Hırvatistan Resmen Açıkladı: Evine Ukraynalı Mülteci Alana Aylık 475 Euro Kira, Fatura Yardımı Ödenecek

Rusya'nın başlattığı yoğun bombardımandan kaçmak isteyen Ukraynalılar komşu ülkelere sığınmaya devam ederken Avrupalı ülkeler mültecilere kapılarını açmıştı.

Gündem 24.03.2022 - 11:20 24.03.2022 - 11:22 Gülcan Özer

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı açtığı savaş nedeni ile milyonlarca Ukraynalı ülkesini terk etmek zorunda kalmıştı. Rus ordusunun başlattığı yoğun bombardıman nedeni ile ülke tam bir enkaza dönerken komşu ülkelere yoğun mülteci akını başlamıştı. 

Suriyeli mültecilere karşı son derece sert ve katı bir tutum sergileyen Avrupalı ülkeler, Ukraynalı mültecilere karşı tam tersi bir tavırla kucak açmış, ülkeler mültecilere büyük kolaylıklar sağlamıştı. Bu ülkelerden biri de Hırvatistan oldu. Hırvatistan Ukraynalı mültecilere ev açan vatandaşlarına destek vereceğini duyurdu. 

HIRVATİSTAN UKRAYNALI MÜLTECİLER İÇİN DEV DESTEKLERİ AÇIKLADI! 

Ukrayna'dan yoğun göç alan ülkelerin başında yer alan Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, ülkede mülteciler için kurulan Ukrayna'dan Gelen Mültecilerin Kabulü ve Bakımına Yönelik Faaliyetlerin Uygulanması Çalışma Grubu temsilcileriyle bir araya geldi. Başbakan Plenkovic ülkelerine sığınan Ukraynalılar için en çok barınma sorunu olduğunu belirterek bu alanda yeni destekler vereceklerini duyurdu. 

Hırvatistan'a bugüne kadar 9 bin 357 Ukrayna vatandaşının geçiş yaptığını belirten Plenkovic, mültecilere karşı iyi bir ev sahibi olacaklarını belirterek "Bu tavır, ülkemize gelen Ukraynalılar ile dayanışma içinde olduğumuzu gösteren bir politikadır. Bu alanda insani yardım başta olmak üzere, mümkün olan her alanda yardım etmeye devam edeceğiz" dedi. Yapılan açıklamada Ukrayna vatandaşlarına evlerini açan kişilere Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı tarafından aylık 475 Euroya kadar para yardımı yapılacağı, bu yardımın en az 6 en fazla ise 12 ay devam edeceği ilan edildi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@