Hisseli Arazi Üzerinde Prefabrik Ev Yapılır Mı?

Son dönemlerin en gözde ev çeşitlerinden birisi prefabrik evler oldu. Peki hisseli bir arazi üzerinde prefabrik ev yapılabilir mi?

Emlak Haberleri 24.11.2021 - 00:08 24.11.2021 - 00:08 Engin Uzunoğlu

Müstakil bir yaşamın cazibesi son yıllardan insanların ilgisini çekmeye devam ediyor. Şehrin kalabalıklarından sıkılan ve özel yaşamlarını müstakil yapılarda geçirmek isteyenler ekonomik çözüm yollarını araştırıyorlar. Bu yollardan birisi de prefabrik evler oluyor. Prefabrik ev yaptırmak betonarme evlere göre çok daha düşük maliyetlerde olabiliyor.

HİSSELİ ARAZİYE PREFABRİK EV YAPILIR MI?

Prefabrik ev yaptırmak içinbelirli büyüklükte bir araziye ihtiyaç var. Bazı vatandaşlar hisse sahibi oldukları arazilerin üzerine prefabrik ev yaptırmak isteyebiliyorlar. Şeklen hisseleri arazilere prefabrik ev yaptırmayı engelleyen bu yasal zorunluluk bulunmuyor. Ancak bunun mümkün olabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. 

Arazinin yola cephesinin olması aranan en önemli şarttır. Ayrıca imar izni konusunda hisseli arazide en az yüzde 5'lik alan bulunmalıdır. Yine bu doğrultuda hisse sahipleri ile anlaşma yapılmalıdır. Hisseli arazinin üzerindeki tasarruflar genellikle ortaktır. Ancak arazinin hangi kısmının hangi hissedara ait olduğu belirlenmişse bu konuda hissedarlardan onay alınması gerekmez. 

Prefabrik ev yaptırmak isteyenler bazı resmi izinleri de almaları gerekir. Bu izinler sağlandıktan sonra hisseli arazi üzerinde prefabrik ev yaptırmanın önünde bir engel bulunmamaktadır.

PREFABRİK EV FİYATLARI NE KADAR 2021

Prefabrik ev fiyatları ile alakalı olarak fiyat araştırması da sık sık yapılıyor. Bu fiyatlar ilden ile ve prefabrik evi üretip kuracak firmadan firmaya değişmektedir. Tek katlı veya dubleks prefabrik evlerin fiyatları kullanılan malzemeden büyüklüklerine göre farklılıklar göstermektedir. Piyasa ortalamasına göre 60 Bin TL'den başlayan prefabrik evlerin fiyatları 250 Bin TL'ye kadar çıkabilmektedir. Villa tipi prefabrik evlerin fiyatları genellikle 150 Bin TL ile 250 Bin TL arasındadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@