Hisseli Arazilerde Hissedarlardan Birisine Hisse Devri Yapılırsa Diğer Hissedarların Önalım Hakkı Olur Mu?

Hisseli arazilerde hisse sahiplerinin bu hisselerini devretmeleri oldukça sıkıntılı olabiliyor. Peki hissedarlardan birisine hisse devri yapılırsa diğer hissedarların önalım hakkı olur mu?

Emlak Haberleri 08.04.2022 - 18:26 08.04.2022 - 18:26 Engin Uzunoğlu

Hisseli arazilerde hisse devrinin nasıul yapılabileceği oldukça karmaşıktır. Gayrimenklul Hukuku kurallarına göre müşterek arazilerde hissedarlar hisse paylarını kafalarına göre istedikleri gibi satamıyorlar. Hatta bu şekilde yapılan satışlar mahkemeden dönebiliyor, arazideki hisse payını satın alanlar da ciddi zararlarla karşılabailiyorlar. Peki hisseli arazide hisse devri nasıl yapılır? Hissedarlardan birisine hisse devri yapılırsa diğer hissedarların önalım hakkı olur mu? İşte merak edilen sorulşarın yanıtları...

HİSSELİ ARAZİLERDE HİSSE DEVRİ MESELESİ

Öncelikle hisseli arazilerde hisse devri belirli kurallar dahilinde yapılmaktadır. Pek karmaşık bir hal alabilen önalım hakkı burada kanunen tüm hissedarlara verilebiliyor. Yani eğer hissedarlardan birisi hisse payını satmak istiyorsa bunun önalım hakkı diğer hissedarlara aittir. Ancak bu kural bazen yanlış şekilde yorumlandmaktadır. Bu önalım hakkı sadece hissedarların dışında yapılmak istenen satışlarla alakalıdır. Eğer bir hissedara satış yapılacak ve hisse devredilecekse önalım mekanizması devreye girmeyecektir. 

Hisse sahibi hissedarlar içerisinde birisine hissesini diğer hissedarlara haber vermeden devredebilir. Bu konuda hissedarların bilgilendirilmeleri gerekmemektedir. Hissedarlar içerisinde istenildiği gibi tapu devri yapılır ve bunun önünde yasal bir engel yoktur. Ancak üçüncü kişilere satış yapılır ve hisse devredilirse o zaman önalım hakkı devreye giriyor ve yapılan satış iptal edilebiliyor. 

Hisseli arazilerde önalım hakkı ile alakalı olarak uygulanan bir istisnai durum da icradan yapılan satışlarda gerçekleşiyor. Eğer hisse sahibinin hisse payı hakkında icra işlemi yapılıp satışa çıkarılmışsa o zaman hissedarlara önalım hakkı verilmiyor. Hissedarlar icradan yapılacak satışa katılıp teklif verip arazi hissesini satın alabilir ama bir önalım hakkı kullanamaz. Bu şekilde satın alma gerçekleşebilir.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@