Hisseli Arsa Alınır Mı, Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Emlak sektörüne yatırım yapmayı düşünenler hisseli arsa alımı konusunda araştırmalar yapıyorlar. Hisseli arsa almak mantıklı mı? Hisseli arsa alanlar hangi sorunlarla karşılaşırlar? Hisseli arsa almak kazanç getirir mi?

EMLAK HABERLERİ 17.06.2021 - 19:55 17.06.2021 - 19:55

Emlak sektörüne yatırım yapmayı düşünenler kapsamlı bir araştırma yaptıktan sonra harekete geçiyorlar. Son yıllarda Türkiye'de arsa yatırımı yapmak da önemli bir yatırım aracı haline geldi. Peki arsa yatırımı yaparken nelere dikkat edilmeli? Hisseli arsa almak doğru mudur? Hisseli arsa alanlar hangi sorunlarla karşılaşabilirler? Hisseli arsa alanlar zarar ederler mi?

HİSSELİ ARSA ALMAK DOĞRU MU?

Arsa yatırımı yapmak isteyenler bazı durumlar uygun fiyata hisseli arsa bulabiliyorlar. Bundan dolayı da hisseli arsa almanın getirecekleri ve götürecekleri konusunda geniş bir muhasebe içerisine giriyorlar. Hisseli arsa almak doğru olur mu? 

Hisseli arsa alanlar o taşınmaz hakkında özgürce karar alma imkanı vermez. Hissedarların onayı olmadan o arsaya ilişkin herhangi bir tasarrufta bulunulamaz. Bu açıdan hisseli arsaların mahkeme konusu olması oldukça fazladır. Ancak hissedarlar arasında anlaşma sağlanırsa fayda açısından müstakil arsalardan bir farkı yoktur. Bu durumda maliyetinin biraz daha düşük olmasından dolayı tercih edilebilmektedir. 

HİSSELİ ARSALARDA KAT İRTİFAKI AYRINTISI

Hisseli bir arsa üzerinde kat irtifakı kurulması hisseli arsaları bambaşka bir boyuta taşır. Kat irtifakı kurulan hisseli arsanın kullanımında müstakil arsadan çok fazla farkı yoktur. Bu niteliğe sahip arsalarda hissedarların arsa üzerindeki fiili sınırları belirlenmiştir. O sınırlar içerisind ekalmak şartıyla inşaat yapma kararı alınırsa bu durumda diğer hissedarlardan izin alınmasına gerek yotur. 

HİSSELİ ARSA NASIL SATILIR?

Hisseli arsaların satışlarında da bazı farklılıklar vardır. Bir hisseli arsa üzerinde hissesini satanlar öncelikle hissedarlara bunu satmak durumundalar. Ancak kat irtifakı kurulmuş hisseli arsalar kolay bir şekilde satılabilmektedirler. Çünkü özel bir alanı olan kat irtifaklı hisseli arsaları almak alıcıya sorun getirmeyecektir. Bundan dolayı da hisseli arsa alımında çekingen davranılmayacaktır. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@