Hisseli Arsa Satışı Nasıl Olur, Hisseli Tapu Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hisseli arsa satışı ve tapu satışı konusu en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında yer alırken hem satış esnasında hem de satıştan sonra mağdur olmamak için dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunuyor.

Emlak Terimleri 04.02.2020 - 00:30 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Hisseli arsa satışı ve tapu satışı konusu en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında yer alırken hem satış esnasında hem de satıştan sonra mağdur olmamak için dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunuyor. Hisseli tapu almak riskli mi, hisseli arsa satışı nasıl yapılır?

Ülkemizde yer alan taşınmazların satış işlemleri Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Yapılan işlemler tapu türü ile isimlendirilmekte olup tapunun birden fazla kişiye ait olması durumunda o tapuya hisseli tapu adı verilmektedir. HİSSELİ TAPU SATIŞI NASIL YAPILIR?Hisseli tapunun satışı için tarafların anlaşmaya varmasının yanı sıra aynı zamanda diğer ortakların da onayının alınması gerekir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta diğer hisse sahibi ya da sahiplerinin onayının bulunmasıdır. Aksi takdirde hisse sahiplerinin satışa itiraz etme hakkı ortaya çıkar. Çünkü hisseli tapu satışları için öncelik her zaman diğer hisse sahiplerine aittir. Hisse sahibi satışa sunulan hisseyi almak istemediği takdirde diğer kişilere satış hakkı doğmakta olup bu nedenle satışın iptal edilmesi riski ortaya çıkar. HİSSELİ TAPU ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?Hisseli arsa satışı ve tapu satışı esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta diğer hisse sahiplerinin onayının alınmasıdır. Bu noktada şufa hakkı ya da şufa davası ile karşı karşıya kalmamak adına mutlaka noterden hisse sahiplerine tapu satışı hakkında bilgilendirme de bulunulmalıdır. İZALEYİ ŞUYU DAVASI Hisseli tapusu olan kişi izaleyi şuyu davası açarak hissesinin satışını talep etme hakkına sahiptir. Kişi açmış olduğu dava ile taşınmazın mahkeme yolu ile satılarak hissedarlar arasında hisse payları oranında dağıtılmasını talep eder. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@