Hobi Bahçeleri İçin Sıraya Giriyorlar! İstanbul, Ankara Ve İzmir Fiyatları!

Pandemi sürecinde yıldızı parlayan hobi bahçelerine çok yoğun bir ilgi gösterilmeye devam ediliyor. 50 Bin TL'den başlayan fiyatlarla satılan hobi bahçeleri ile alakalı tüm merak edilenler...

Emlak Haberleri 18.09.2021 - 22:03 18.09.2021 - 22:15 Engin Uzunoğlu

Pandemi sürecinde izole yaşamın ön plana çıkması ile insanlar şehir hayatından uzak vakit geçirebilecekleri alanlara ihtiyaç duydular. O dönem hobi bahçelerine bundan dolayı çok yoğun bir talep meydana geldi. Ancak katı izolasyon döneminin son aermesine rağmen hobi bahçeleri yine ilgi görmeye devam ediyor. 

HOBİ BAHÇELERİNİN FİYATLARI!

Hobi bahçesi satın almak veya kiralamak isteyenler fiyat araştırması yapmaya devam ediyorlar. Ancak bir standart fiyatlama şu ana kadar oluşturulamadı. Arsa büyüklüğü, tapu niteliği ve diğer kriterlere göre fiyatlar çeşitlilik gösterebiliyor. 

Hobi bahçelerinin fiyatlarının 50 Bin TL'den başladığı bildirildi. Bu bedeli yüksek bulanlara alternatif olarak ise habi bahçesi kiralama imkanı veriliyor. Bu durumda ise hobi bahçelerinin yıllık kiraları 1.000 TL'den başlıyor. 

hobi bahçeleri nerede

HOBİ BAHÇELERİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Hobi bahçeleri ile alakalı olarak bilgiler veren Eva Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Öyküm Öngiden, “Pandemi söneminde hobi bahçeleri çok büyük bir alaka gördü. Dolayısıyla satışlar hızlandı ve bu yöndeki projelerde doluluk oranları fazlasıyla arttı. Büyükşehirlerde 20-30 dakikalık mesafelerde bulunan hobi bahçeleri şehir hayatından kaçış olarak görülüyor. Kapanma dönemlerinde insanlar hobi bahçelerinde açık havada vakit geçirebildiler.” dedi. 

ANKARA, İSTANBUL VE İZMİR'DE HOBİ BAHÇELERİ NEREDE

Hobi bahçelerinin yoğun ilgi gören merkezleri hakkında da bilgi veren Öyküm Öngiden, “Hobi bahçelerinin bazı merkezlerde yoğunlaştığını görüyoruz. Ankara'da Çubuk, Gölbaşı, Sincan, Altındağ bölgelerini sayabiliriz. İzmir'de ise hobi bahçesi olarak pazarlanan alanların Menderes ve Torbalı'da olduğunu biliyoruz. 

İstanbul diğer şehirlerden biraz farklı bir görüntü veriyor. Arnavutköy, Silivri, Çatalca, Tuzla ve Pendik ilçelerinde az sayıda hobi bahçesi alanı bulunuyor. İstanbul'da arsa maliyetleri yüksek olduğu için hobi bahçesi şeklinde satış pek yaygın değil. Ancak belediyelerden 40 – 80 metrekare büyüklüklerinde hobi bahçeleri kiralanabiliyor.” ifadelerini kulandı. 

hobi bahçeleri ne kadar

Hobi bahçelerinin fiyatları hakkında da bilgi veren Öyküm Öngiden, “Üzerinde herhangi bir yapı bulunmayan hobi bahçelerinin satış fiyatları 50 Bin TL'den başlıyor. Çeşitli kriterlere göre fiyatlar 150 Bin TL'ye kadar çıkabiliyor. Üzerinde 50-60 metrekare büyüklüğünde yapı bulunan hobi bahçelerinin arsa büyüklüğüne göre 250 Bin TL ile 350 Bin TL arasında değişebiliyor.” şeklinde konuştu. 

HOBİ BAHÇELERİNE EV YAPILIR MI

Hobi bahçelerinin yasal durumu hakkında da konuşan Öyküm Öngiden, “Hobi bahçelerinin tarım arazilerinin bölünerek verimsizleşmesine neden olduğu için 2020 yılında yasal düzenleme yapıldı. Tarım arazilerinde düzenlenen hobi bahçelerindeki yapılar kaçak olarak değerlendiriliyor ve yıkılabiliyor. Bunun çözümü de tiny house küçük ev konseptli yapılar olabiliyor.” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@