Hobi Bahçesi Olanlara, Almak İsteyenlere Kötü Haber: Yıkım ve Para Cezası Kararı!

Hobi bahçesi yasası Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Peki, hobi bahçeleri yasal mı, yasak mı, hobi bahçesi yıkımı yapılacak mı, yıkılacak mı, son durum ne 2021?

Emlak Haberleri 29.09.2021 - 15:10 29.09.2021 - 15:13 Gülcan Özer

Özellikle de pandemi döneminde vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği hobi bahçeleri hakkında Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından meclise verilen kanun teklifi ile önemli düzenlemelere gidilmişti. Yoğun tartışmaların ardından meclisten geçen hobi bahçesi kanunu Resmi Gazete ile yayımlanarak resmen yürürlüğe girmişti. 

Süreçte hobi bahçesi olan kişiler yıkım kararı ve para cezası gibi yaptırımlar hakkında süreci yakından takip ederken konu hakkındaki son dakika açıklaması TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç tarafından yapıldı. 

HOBİ BAHÇELERİ YIKILACAK MI, HOBİ BAHÇESİ YIKIM KARARI UYGULANACAK MI?

Meclisten geçirilen kanuna rağmen hobi bahçelerinin halen satışlarınan devam ettiğine dikkat çeken TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç hem bu ilanları verenleri, hem de bu ilanlar üzerinden alım yapanları uyardı. Verimli tarım arazilerinin bölünerek satılmasını engellemek adına mecliste gerekli kanuni düzenlemelerin yapıldığını belirten Kılıç er ya da geç kanunla uygulamaya alınan yıkım ve para cezası kararının uygulamaya alınacağını söyledi. 

ahmet-kılıç

Yeni Şafak Gazetesi'ne konu hakkında değerlendirmede bulunan Kılç '''Bu yasal düzenlemeyi bildikleri halde neden böyle davrandıklarını anlamak çok zor. Kimi kötü niyetli emlakçılar da bu işlere ön ayak oluyor. Sosyal medyada yeni bir düzenleme çıkarılması yönünde algı oluşturuluyor. Ancak bu yönde kanun yapıcılar tarafında hiç bir adım yok. Bunlar ortada yokken bu yönde algı oluşturmaya çalışanlar bu işten çıkar sağlamaya çalışanlardır" diyerek kanunun er ya da geç uygulamaya alınacağını vurguladı. 

BELEDİYELER HOBİ BAHÇESİ OLAN KİŞİLERE TEBLİGAT YOLLAMAYA BAŞLADI! 

Çok sayıda belediyenin hobi bahçesi olan kişilere tebligat yollamaya başladığını belirten Kılıç yıkım ve para cezası kararlarının uygulanmaya başlandığını hatırlattı. İnternet üzerinden verilen satılık hobi bahçesi ilanları ile vatandaşların kandırılmaya çalışıldığını belirten Kılıç kimsenin bu ilanlara kanmaması ve mağdur olmamak adına ödeme yapmamasını istedi. 

hobi-bahçeleri-yıkılacak-mı

Özellikle de pandemi döneminde hobi bahçelerine olan talepte rekor artış yaşanmış, verimli tarım arazilerinin zarar görmesi nedeni ile Tarım Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun teklifi kapsamında hobi bahçelerinin yasaklanması gündeme taşınmıştı. Hobi bahçesi sahipleri ise söz konusu kanunun yıkım kararı bölümünün sonraki bahçeleri kapsaması gerektiğini savunarak yıkıma karşı çıkıyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@