Hobi Bahçesi Son Dakika 2021: Hobi Bahçelerinde Yıkım Kararı Uygulanmaya Başlandı!

Hobi bahçesi son dakika gelişmesi yaşandı. Çıkarılan hobi bahçesi kanunu ile tarım arazileri üzerine inşa edilen hobi bahçelerine yıkım kararı verilirken verilen karar uygulamaya alındı!

Emlak Haberleri 05.11.2021 - 07:51 05.11.2021 - 08:11 Gülcan Özer

Hobi bahçesi olanlara kötü haber geldi! Hatırlanacağı üzere Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından meclise sunulan 7255 Sayılı Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun teklifi meclisten geçmişti. Kanunun meclisten geçirilmesinin ardından 4 Kasım 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanarak Resmi Gazete ile yayımlanması ile ise resmen yürürlüğe alınmıştı. 

Süreçte hobi bahçesi olan binlerce kişi mağdur olmuş, daha önce böyle bir yasak olmadığı için elindeki birikim ile hobi bahçesi olan kişiler yıkıma kesinlikle karşı çıkmıştı. Verimli tarım arazilerinin korunması için alınan kararın bundan sonraki hobi bahçesi satışları için geçerli olması gerektiği savunulurken ne yazık ki hobi bahçesi olanlara kötü haber geldi! 

HOBİ BAHÇESİ SON DAKİKA HABERİ GELDİ, HOBİ BAHÇELERİ YIKILMAYA BAŞLADI! 

Kanun teklifinin yasalaşması ile beraber hobi bahçesi olan çok sayıda kişi büyük bir üzüntü yaşamış, kanunun sadece çıktığı tarihten sonra yapılacak olan hobi bahçelerini kapsaması gerektiği yönünde açıklamalar peş peşe gelmişti. Süreçte tüm itirazlara rağmen tarım arazilerinin üzerine yapılan hobi bahçelerinin yıkılacağı duyurulmuştu. 

hobi bahçeleri yıkılıyor 1

Hobi bahçelerine yıkım kararı konusunda ne yazık ki yeni son dakika haberleri gelmeye devam ederken pek çok ilde belediyeler tarafından kaçak yapı olarak kabul edilen hobi bahçelerinin yıkımına başlandı. Bunlardan biride Torbalı oldu. Torbalı Belediyesi tarafından yapılan son dakika açıklaması ile söz konusu yasal düzenlemeye istinaden belirlenen hobi bahçelerinin yıkılacağı duyurludu. 

Belediyelere yıkım kararının uygulanması yönünde tebligatlar gönderilirken konu hakkında açıklama yapan Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, “Hobi bahçesi diye yasal bir uygulama yok. Tarım alanlarının ranta açılmasına müsaade etmeyeceğiz. Hobi bahçesi adı altında yapı yapılan alanlar tek tek yıkılacak” diyerek yıkım kararlarını uygulayacaklarını söylemişti. 

hobi bahçesi son durum

HOBİ BAHÇELERİ YIKILACAK MI?

Evet, ne yazık ki alınan karar kapsamında tüm hobi bahçeleri istisnasız olarak tarım arazisi üzerinde inşa edilmesi durumnda yıkılacak. Yıkılacak olan hobi bahçeleri için aranılan tek kriter tarım arazisi üzerinde olup olmadığı yönündeki sorgulama olacak. Tarım arazilerini korumak adına üzerine yapılan hobi bahçelerine müsaade edilmeyecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@