Hollanda Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Başvuru, Şartlar, Gerekli Belgeler 2022

Yurt dışı vatandaşlık konusunda en çok araştırılan ülkeleirn başında Hollanda gelmektedir. Peki Hollanda vatandaşlığı nasıl alınır? Nereye başvurulur , hangi belgeler istenmektedir? işte detaylar...

Gezi / Seyahat Rehberi 16.04.2022 - 12:07 16.04.2022 - 12:07 Burak Cantürk

Hollanda vatandaşlığı almak için başvuruda bulunacak Türk vatandaşların 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekir.

Hollanda vatandaşlığı başvurusunda temelde 2 yol bulunur. Bunlar; evlilik yoluyla vatandaşlık almak veya uzun bir süre Hollanda’da ikamet ederek ülkeye uyum sağlamaktır. İki seçeneğinde kendine özgün çeşitli şartları vardır. Genel anlamda uyum sağlama seçeneği için kriterler; 60 ay veya 5 yıl süreyle Hollanda’da çalışma hakkı ve oturma izninin kazanılmış olmasıdır. Öte yandan evlilik yoluyla Hollanda vatandaşlığı almak için minimum 3 sene boyunca Hollanda vatandaşı olan biriyle evli kalmak gerekir. Bu şartı sağlayan Türk vatandaşları evlilik yoluyla vatandaşlık başvurusunda bulunabilir. Bu yolla vatandaşlık başvurusu esnasında T.C. vatandaşlığı sona erer.

Hollanda Vatandaşlığı için Nereye Başvuru Yapılır?

Hollanda vatandaşlık başvurusunun yapılacağı yer, Belediyelerdir. Başvuru için gerekli belgeleri ve koşulları istenen şekilde tamamlayan adayların, başvuru süreci işleme girer.

Belgelerini Belediye Başkanlığına ibraz eden kişilerin vatandaşlık başvuru talebi uygun bulunursa IND’ye (Göçmen ve Vatandaşlık Dairesi) gönderilir. Bu süreçte Göçmen Dairesine tavsiye belgesini ileten de Belediye’dir.

hollanda-amsterdam-gezi

Hollanda vatandaşlığına onay alan kişilerin vatandaşlığa kabulleri için geçiş töreni daveti verilir. Tören davetiyesi başvuruda bulunulan belediye aracılığıyla kişinin adresine iletilir.

Törende kişiden vatandaşlığı geçişi için bağlılık yemini etmesi beklenir. Vatandaşlığa kabulün onaylanması için geçiş törenine katılım mecburidir. Törene katılmayan veya bağlılık yemini vermeyen kişilerin vatandaşlık geçişi onaylanmaz. Vatandaşlığa kabulün resmi bildirimi bu törende yapılır.

Kişinin Hollanda vatandaşlığına kabulü törenle de onaylanması sonrasında pasaport talebi için belediye başvurulur.

Vatandaşlık başvurusu onaylanmayan kişilerin yeniden başvuru hakkı vardır. Ret alan kişiler Göçmen dairesine kararın tekrardan değerlendirilmesi için başvuruda bulunabilir.

Hollanda Vatandaşlığı Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Hollanda vatandaşlığı almak için gereken şartlar vatandaşlık başvuru türüne göre farklılık göstermekle birlikte temel olarak aşağıdaki gibidir;

· İkamet şartı: Hollanda vatandaşlığı için başvuracak kişinin, minimum 5 yıldır ülkede ikamet etmesi şarttır. Yine kişiye ve koşullara göre spesifik kriterlerle karşılaşılabilir.

· Evlilik şartı: Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin başvuru yolu nikah olduğunda minimum 3 yıldır evli ve birlikte yaşıyor olmak gerekir.

hollanda-vatandaslik

· Oturma izni: Ülkede yaşamak için alınan oturum izinlerinin süre bitimlerinde yenilenme veya uzatılma işlemlerini gecikmeden devam ettiren kişiler vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

· Verilen oturum izinlerinin kişiye özel bürokratik işlemlerinin süreç boyunca geçerliliği bulunması gerekir.

· Vatandaşlık başvurusu öncesinde sınırsız veya geçici oturum izni olan kişiler başvuruda bulunabilir

· Dil yeterliliği: Vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişinin ülke kültürüne uyum sağlama hali denetlenir. Ülke diline A2 seviyesinde hakim olan kişilerin girdikleri sınavlarda da bunu doğrulamaları gerekir.

· Dil sınav veya sertifikası: Ülke diline en az A2 seviyesinde bildiğini belgeleyebilecek kişiler, vatandaşlık başvurusu esnasında sınav zorunluluğu yoktur. Belgenin ülke yetkili makamlarınca onayladığı dil sertifikası veya diploma olması gerekir.

· Kişinin adli sicil kaydının bulunmaması gerekir. Bir başka deyişle hapis cezası olmaması gerekir. Kişinin devam etmekte olan veya sona ermiş ceza davasının bulunmaması gerekir.

· Türk vatandaşlığının devam ediyor olması gerekir.

Hollanda Vatandaşlığı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Hollanda vatandaşlığı başvurusunda bulunacak kişinin hazırlaması gereken birtakım belgeler vardır. Bunlar genel çerçevede gerekli olan belgelerdir kişiye özel durumlar bireye mahsustur. Buna göre;

· Geçerlilik süresi devam eden pasaport veya seyahat belgesi yerine geçen belgeler

· Türk vatandaşları için T.C. kimlik belgesi

· Geçerliliği devam eden ikamet belgesi

· Ülkeye uyumu belgeleyen yeterlilik belgesi

· Uyum zorunluluğundan muafiyet belgesi

Yukarıda sıralanan bu belgeler bireylerin çocukları için vatandaşlık başvuruları veya spesifik hallerine göre çeşitlenebilir.

holanda-turu

Hollanda Vatandaşlık Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Hollanda vatandaşlık başvurusunun sonuçlanma süresi, kuruma veya başvuru yoluna göre farklılık gösterebilir. Vatandaşlık başvurusu değerlendirme sürecinde başvuruyu inceleyecek kurumun inisiyatifine göre süreler değişir. Buna göre genel olarak süreler şöyledir;

· Göç ve Vatandaşlık Daireleri genel olarak vatandaşlığa kabul işlemlerini 1 yıl içinde

· Evlilik benzeri özel koşullardaki vatandaşlık işlemlerinde başvuru yapılan belediyece yaklaşık 3 ay içinde değerlendirilir.

Hollanda vatandaşlığı başvuru değerlendirme kararları kişilerin adreslerine posta yoluyla iletilir.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@