Hollanda'da nelere gidilir? Hollanda'nın doğal, tarihi ve turistik yerleri

Hollanda’da gezilecek yerler içerisinde keşif yapmanız gereken birçok bölge vardır. Bu bölgeler içerisinde en çok tercih edilenleri sizin için listeledik ve olası bir yolculuk için detaylı bilgiler verdik. Hepsini haberimizin devamında bulabileceksiniz.

GEZİ / SEYAHAT REHBERİ 13.12.2019 - 16:13 15.07.2021 - 00:18 Emlak 365

Hollanda’da gezilecek yerler içerisinde keşif yapmanız gereken birçok bölge vardır. Bu bölgeler içerisinde en çok tercih edilenleri sizin için listeledik ve olası bir yolculuk için detaylı bilgiler verdik. Hepsini haberimizin devamında bulabileceksiniz.

Hollanda’da gezilecek yerler içerisinde keşif yapmanız gereken birçok bölge vardır. Bu bölgeler içerisinde en çok tercih edilenleri sizin için listeledik ve olası bir yolculuk için detaylı bilgiler verdik. Hepsini makalemizin devamında bulabileceksiniz.Gelenek ve yenilik burada iç içedir: sanatsal başyapıtlar, yel değirmenleri, laleler ve mum ışığında kafeler, çığır açan mimari, son teknoloji tasarım ve Hollanda şehirlerinin olağanüstü gece hayatı hepsi bir arada. Ağırlıklı olarak Felemenkçe konuşulmaktadır, İngilizce, Papiamento, Frizce dilleri de ülke içerisinde yaygın olarak kullanılan dillerdir.Hollanda'da Gezilecek Tarihi Yerler

Hollanda’daki tarihi mekanlar birçok farklı sanatsal yapıyı içerisinde barındırmaktadır. Ülke içerisinde tarih, sanat ve doğa iç içe olduğundan şık bir tatil için tercih edilebilir. “Hollanda’da ne yapılır?” diye düşünüyorsunuz. Sizler için bir liste hazırladık. Mutlaka buraları ziyaret etmelisiniz.
 • Kinderdijk Eski Yel Değirmenleri: Hollanda'yı eşsiz bir yer yapan birçok şey var ama hiçbir şey geleneksel Hollanda manzarasını resmedilmeye değer rüzgar değirmenlerinden daha iyi tamamlayamaz. Ülke bunlarla dolu, ancak UNESCO tarafından korunan 19 eski Kinderdijk yel değirmenleri, şüphesiz Hollanda'daki en ünlü yerlerden biridir. Seli önlemek için 1740 yılında tasarlanan yel değirmenleri o zamandan beri mükemmel şekilde korunmuştur.


 • Alkmaar Peynir Pazarı: Alkmaar Waagplein meydanında her yıl kurulan bu peynir pazarı, Hollanda'da ziyaret edilecek en güzel yerlerden biridir. 1593 yılına dayanan uzun tarihi nedeniyle, bölgede önemli bir gelenek olarak görülmektedir. Hollanda kültürünün dikkate değer bir parçası haline gelmesine şaşmamak gerek.


 • Anne Frank'ın Evi: Anne Frank, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerden kaçmak için saklanmak zorunda kalan bir Yahudi kızdır. Yedi kişiyle birlikte, Amsterdam'da saklanır. İki yıldan uzun bir süre saklandıktan sonra yakalanırlar ve toplama kamplarına sürülürler. Anne’nin babası Otto Frank, hayatta kalan sekiz kişiden sadece bir tanesidir. Anne’nin saklandığı sırada yazdığı günlük dünyaca ünlü oldu. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken


 • Van Gogh Müzesi: Bu müze, dünyanın en popüler sanatçısı olan Vincent van Gogh'un (1853-1890) eserlerini, çağdaş sanatı ile tamamladığı resimleri, çizimleri ve harfleriyle dünyadaki en büyük koleksiyonunu korumaktadır. Her yıl 1,6 milyon ziyaretçi gelen Van Gogh Müzesi, dünyanın en popüler 25 müzesinden biridir.


 • Rijksmuseum: Hollanda'nın en ünlü ulusal müzesidir. Rijksmuseum, 10 yıllık sıkı bir restorasyon çalışmanın ardından tamamen yenilenmiştir ve tekrar halka açılmıştır. Orta Çağ'dan günümüze Hollanda'nın sanatını ve tarihini göstermektedir. Rijksmuseum, Hollanda sanat ve tarihinin yanı sıra Avrupa ve Asya sanatının harika bir koleksiyonunu da sunmaktadır. Binanın harika iç tasarımından, ulusal enstitü tarafından düzenlenen harika sergilerden ve harika etkinliklerde cabası.Hollanda’da Gezilecek Modern Mekanlar

Hollanda’daki modern mekanlar çok fazladır. Bu yüzden modern mekanların çok fazla olduğu şehirleri anlatmak daha doğru olacaktır. Bir tanesi farklı tabi. Daha detaylı bilgi için altta ki sıralamayı takip edebilrisiniz.
 • Amsterdam: Hollanda'nın Kuzey Hollanda eyaletinde bulunan Amstel Nehri üzerindeki resmedilmeye değer kanalı ile Hollanda'nın en büyük ve en çekici şehridir. Canlı, kozmopolit ve kültürlere hakim olan bu şehir; otel, muhteşem müzeler, heyecan verici gece hayatı ve kesinlikle benzersiz bir kafe ortamı ile ziyaretçilerini memnun ediyor.


 • Rotterdam: Amsterdam'ın en büyük rakibi olan Rotterdam, Hollanda'nın en büyük ikinci şehri, dünyanın en büyük ve en işlek limanlarından biridir. Batı Hollanda'nın Güney Hollanda eyaletinde bulunan şehir, muhteşem su kenarı, modern mimarisi ve ticari önemi ile öne çıkıyor. Rotterdam gezilecek yerler çok fazladır. Canlı gece hayatı Rotterdam'ı Avrupa'nın en dinamik ve yaşanabilir şehirlerinden biri haline getiriyor.


 • Haarlem: Amsterdam'ın yaklaşık 20 km batısında, Spaarne Nehri kıyısında yer alan Haarlem, Kuzey Hollanda'nın başkenti ve Hollanda'daki en yüksek müze yoğunluğuna sahip şehirdir. Şehrin simge yapılarının yer aldığı keyifli bir pazar meydanı (Grote Markt) çevresinde gezerken, kültür, tarih, alışveriş ya da sadece büyüleyici bahçeleri keşfetmek isteyenler için Haarlem harika bir yerdir.


 • Lahey: “Dünyanın adli başkenti” olarak adlandırılan Lahey, Amsterdam ve Rotterdam'dan sonra Hollanda'nın en büyük ve en önemli şehirlerinden biridir. Hollanda’nın batısındaki bu kozmopolit metropol, seçkin mimarisi, güzel meydanları, sanat müzeleriyle, aynı zamanda altın kumsalları, lüks mahalleleri, parlak gökdelenleri ve mükemmel alışveriş merkezleriyle ziyaretçilerini baştan çıkarıyor.


 • Efteling: Güney Hollanda'nın Kaatsheuvel isimli küçük kasabasında 1952 yılında kurulan Efteling, dünyanın en eski tema parklarından biridir ve Kaliforniya'nın ünlü Disneyland'inin yaklaşık iki katı büyüklüğündedir. Geniş ve açık yeşil alanlardan, konserler ve tiyatro gösterilerinden barlara, restoranlara ve dört yıldızlı bir otele kadar tüm aileyi eğlendirecek birçok cazibe merkezine sahiptir.Hollanda’da Gezilecek Doğal GüzelliklerÜlkelerini güzelleştirmek için ellerinden geleni yapan Hollanda halkı, doğa güzelliklerini çok iyi korumaktadır. Sadece korumakla da kalmayıp bu alanları turistik olarak işlevsel hale getirmektedirler. İşte Hollanda’daki doğa harikaları
 • Hoge Veluwe Ulusal Parkı: Gelderland eyaletindeki 5.400 hektarlık bir alanı kaplayan Hoge Veluwe Ulusal Parkı, Hollanda'nın en büyük ve en çeşitli korunan doğa alanlarından biridir. Kumullar, yoğun ormanlık alanlara uzanan ilginç vahşi yaşam ve coğrafi formasyonlara ev sahipliği yapan park, spor, sanat ve kültür el değmemiş doğayla buluştuğunda neler olabileceğinin harika bir örneğidir.

 • Keukenhof Bahçeleri: Ülkenin en büyük cazibe merkezlerinden biri olan ve genellikle “Avrupa Bahçesi” olarak anılan Keukenhof Bahçeleri, Dubai Mucize Bahçesi'nden sonra dünyanın ikinci büyük çiçek bahçesi ve Hollanda'da iken herkesin ziyaret etmesi gereken bir yerdir. Amsterdam ve Lahey arasında, Bulb bölgesinde yer alan Keukenhof, her sonbaharda dikilmiş yedi milyondan fazla soğanıyla, renklerin ve kokuların muhteşem bir göstergesidir.

 • Yeni Hollanda Su Hattı: Buradaki nefes kesen manzaralar sevimli köyler, güzel göller, nehirler, müzeler ve kaleler ile doludur. İster yürüyerek, ister koşarak, ister bisikletle olsun, keşfedilmesi gereken güzel bir doğa harikasıdır.

 • Wadden Denizi: Milyonlarca göçmen kuşa ve her çeşit balık türüne ev sahipliği yapan Waddenzee, dünyanın en büyük sulak alan ekosistemlerinden birinin yanı sıra Hollanda'daki en önemli turistik mekanı ve doğa rezervidir.Hollanda’nın Meşhur Yemekleri

Hollanda’nın geleneksel yemekleri pek yoktur. Ama atıştırmalıklarla ilgili olarak, hiç kimse Hollanda'yı yenemez! Hollanda’nın en çok bilinen atıştırmalıkları:
 • Bitterballen: Hollandalıların en favori aperatiflerindendir, hemen hemen her kafe ve barda sipariş edilebilir. Bu iştah açıcı atıştırmalık, içerisine et konularak top şeklinde kızartılıyor ve geleneksel olarak hardalla servis ediliyor. İçi yumuşak ve dolgulu gevrek bir kırıntı kaplamaya sahiptir. Yerken dikkatli olun çünkü genelde sıcak servis edilir. İçinde, sığır eti, et suyu, tereyağı, un ve baharatlar bulunmaktadır. Hem içerik hem de lezzet olarak krokete çok benzer.

 • Stroopwafel: Dünya çapında popüler olan 'stroopwafel', şüphesiz Hollanda'nın en ünlü ve popüler pastasıdır. Benzersiz bir çerez türüdür. Fırınlanarak hamurdan yapılmış ve yatay olarak dilimlenmiş bir waffle çeşididir. iki ince tabakası, aralarında özel tatlı ve yapışkan şurup (‘strop’) ile doldurulur. İçinde sert hamur, tereyağı, un, maya, süt, kahverengi şeker ve yumurtadan yer alır.

 • Kroket: Orijinal Hollanda kroketi, sığır veya dana eti ile yapılır. Ancak tavuk, karides, gulaş, hatta vejetaryen kroket gibi birçok farklı çeşidi de vardır. Atıştırmalık olarak ‘kroket’ yiyebilirsiniz, ancak çoğu zaman dilimlenmiş beyaz ekmek veya hardallı hamburger ekmeği üzerinde servis edilir. Kroket’in içi oldukça sıcak olabileceğinden yerken dikkatli olunmalıdır.

 • Stamppot: Eski bir Hollanda yemeğidir. Lahana, havuç, hindiba veya lahana turşusu gibi bir veya daha fazla sebzeyle karıştırılarak patates püresinden yapılır. Geleneksel olarak kış aylarında servis edilir.Hollanda’ya Gidince Mutlaka YapılacaklarHer birey geziden önce mutlaka bir yapılacaklar listesi oluşturmuştur. Eğer isterseniz altta sıralanan liste içerisinden yapılacaklar listenize yeni fikirler ekleyebilirsiniz. İşte Hollanda’da yapmadan dönmemeniz gerekenler:
 • Eğer bir çocuğunuz var ise mutlaka Keukenhof Bahçeleri’nde gezdirmelisiniz. Güzel kokular ile rengarenk bir doğa harikası.

 • Anne Frank’ın Evi’ni ziyaret etmelisiniz. İkinci dünya savaşında Nazi zulmünü daha yakından incelemelisiniz.

 • Amsterdam, Rotterdam, Haarlem ve Lahey şehirlerinin turlarına katılınmalıdır. Hollanda’da gezilecek şehirler, çok fazla güzel mekana sahiptir. Bunların hızlıca gezilebilmesi için düzenlenen turlara katılınması tavsiye olunur.

 • Dam Meydanı’na giderek Hollanda insanlarının farklılıkları anlaşılabilir. Ülkenin trafiği yoğun yerlerinden biri olan bölgede her çeşit Hollanda insanı ile muhabbet edebilirsiniz.

 • Hollanda atıştırmalıklarını denemeyi unutmayın.Hollanda'daki Gezinizde Dikkat Etmeniz GerekenlerÖzellikle turistik gezilerde dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Bunlar arasında bazı ülkeler için de ayrıca dikkat etmeniz gereken hususlarda olabiliyor. İşte Hollanda’daki tatiliniz için uyarılar:
 • Hollanda’da İngilizce bilme oranı yüksek olduğundan İngilizce ne kadar iyi bilinirse güzel bir tatilin keyfi o kadar artar.

 • Aşırı turist alan bir ülke olduğu için önceden rezervasyon yapılması gerekmektedir.

 • Gezerken bisiklet kiralıyorsanız - ki bu da şehirleri keşfetmenin en iyi yollarından biridir -  mutlaka sağlam kilitlediğinize emin olun.

 • Hollandalılar çok açık sözlü bir millettir. Bu yüzden bazı huyları size garip gelse de sinirlenmemeye çalışın çünkü ülkede ki neredeyse tüm insanlar böyle.

 • Hollanda’da toplu taşıma ile yolculuk yapmak çok rahattır. OV-ChipKaart, Hollanda'daki toplu taşıma bileti sistemidir ve tüm toplu taşıma araçlarında kullanılabilir. Hemen çıkarılması gereken bir karttır.

 • Çok fazla bisiklet kullanılan bir ülke olan Hollanda’da gezerken, bisiklet şeritlerine dikkat edin. Aksi takdirde bir bisiklet kazası ve para cezası ile karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

 • Lokantada yemek yemeyi planlarsanız, etli yemeklerin birçoğu domuz eti ile yapılmaktadır.Emlak365.Com Özel İçerik


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@