HSBC 2019 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini: 1 Dolar 6.50 TL'yi Aşacak!

Dün açıklanan enflasyon verisi sonrasında dolar kurunda hızlı geri çekilme devam ederken yıl sonu dolar beklentisi yükseliyor.

EKONOMİ 04.09.2019 - 16:00 15.07.2021 - 00:13 SERHATMEDYA

Dün açıklanan enflasyon verisi sonrasında dolar kurunda hızlı geri çekilme devam ederken yıl sonu dolar beklentisi yükseliyor. Dolar kuru tahminleri için rakam açıklayan uluslararası yatırım bankaları ve finans kuruluşları yukarı yönlü revizyonlara başladı. 2019 yıl sonu dolar kuru tahminleri ne olur?

Merkez Bankası tarafından açıklanan enflasyon rakamları sonrasında dolar kuru büyük bir hızla gerilemeye başladı. Dolar Kuru Düştü! Dün açıklanan enflasyon rakamları öncesinde 5,81 liraya kadar yükselen dolar bugün hızla geri çekildi. Hem iç hem de dış verilerle desteklenen Türk Lirası dolar karşısında değer kaybederken dolar kuru 5.6747 liraya kadar çekildi.  Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini Yükseliyor! TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının "hileli" olduğu ididaları ayyuka çıkarken spekülasyonlar tüm hızı ile devam ediyor. Enflasyon rakamları sonrasında Merkez Bankası faiz kararı kararı alması kesinleşirken yaşanan gelişmeler sonrasında yabancı kurumların dolar kuru beklentisi tahminleri de güncellenmeye başlandı. Bu bankalardan biride HSBC Bank oldu. HSBC Bank yıl sonu dolar kuru tahmini yukarı yönlü revize edildi. Ünlü banka yıl sonunda dolar kurunun en az 6.50 lira olacağını hatta bu rakamın aşılabileceğini ön gördüğü yeni bir rapor yayımlandı. Dolar Neden Yükselecek?Açıklanan raporda dolar kurununun artma nedenleri olarak;Enflasyonun 4. çeyrek itibari ile artacak olması, Merkez Bankası tarafından yapılacak olan yeni faiz indirimi ile beraber reel faizin sıfıra yakın seviyeye yaklaşacak olması, Cari açığın artış gösterme riskinin yükselmesi, 4. çeyrek itibari ile dış borç ödemelerinin yükselecek olması, Reel faizde yaşanan düşüş ile beraber dolara talebin artma riskinin bulunması gösterildi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@