Huawei'den Büyük Atak! İlk Elektrikli Otomobil Modelinin Tanıtımı Çok İlgi Çekti

Çinli teknoloji devi Huawei yeni bir adım atarak elektrikli araç tanıtımını gerçekleştirdi. Peki yeni aracın fiyatı ve özellikleri neler?

Huawei'den Büyük Atak! İlk Elektrikli Otomobil Modelinin Tanıtımı Çok İlgi Çekti

Otomobil pazarındaki rekabet her geçen gün artmaya devam ediyor. Otomobil piyasasına giren teknoloji şirketlerinden birisi de Huawei oldu. İlk elektrikli otomobil tanıtımını böylece gerçekleştirmiş oldu.

Çinli teknoloji devi diğer teknolojik ürün gruplarında yaptığı çalışmalar ve üretim ile dikkat çekiyordu. Bunun üzerine yeni bir adım attı ve bu sefer otomobil pazarında da başarısını kanıtlamak istediğini duyurdu.

AKILLI TELEFON ŞİRKETİ BU SEFER ELEKTRİKLİ OTOMOBİL TASARLADI!

Genellikle telekomünikasyon ürün gamı ile dikkat çeken Çin menşeili şirket uzun zamandır üzerinde çalışma yaptığı elektrikli otomobil modelinin tanıtımını yaptı. Şirketin CEO’su olan Richard Yu kış dönemi lansmanı sırasında uzun zamandır beklenen sürprizi sonunda açıkladı. Aito M5 ismi verilecek olan aracın işletim sistemi de açıklandı. Araçta Harmony OS işletim sisteminin kullanıldığı açıklandı.

Aracın tanıtımı yapılırken hem elektrikli hem de fosil yakıt tüketimli olabileceği belirlendi. Daha önce tasarlanan Model Y ile karşılaştırması yapıldığı zaman menzilinin daha uzun olduğu belirlendi. Tesla’dan ayrılan özelliği ise sadece elektrikli olmaması oldu. Aracın bataryasının bitmesi gibi durumlar göz önünde bulundurulduğunda daha fazla yol gitmesi için fosil yakıt kullanımı da tercih ediliyor.

HUAWEİ ELEKTRİKLİ ARAÇ FİYATLARI AÇIKLANDI

Huawei'den Büyük Atak! İlk Elektrikli Otomobil Modelinin Tanıtımı Çok İlgi Çekti2

Araç teslimatları için geri sayım başladı. 2022 yılının Şubat sonu teslimatların yapılmaya başlaması bekleniyor. Aracın fiyatı ise başlangıç seviyesi için 39 bin 63 dolar olarak açıklandı.

Aracın vergiler dahil Türkiye fiyatı ise henüz bilinmezken Türkiye’de satışa çıkıp çıkmayacağının da henüz belirlenmediği öğrenildi. Aracın tanıtımının yapılmasının ardından en dikkat çekici özelliği çift katmanlı olup ses geçirmeyen camları oldu. Ses geçirmeme özelliğinin kütüphane formatında olması şimdiden heyecana neden oldu.

Yeni araç teknoloji devinin işletim sistemini kullanan ilk araç olma özelliği de taşıyor. Yine markanın akıllı saatlerinden biri işletim sistemi ile uyumlu olarak çalışıp aynı zamanda aracın anahtarı olarak da kullanılabiliyor.

SONRAKİ HABER