Hükümet noktayı koydu Ev sahiplerine şok! İstediğiniz fiyata kiralayamaz, satamazsınız Avrupa'da dev konut kararı

Konut sektörünün küresel alanda sorun yaşaması nedeniyle Hollanda'dan çok önemli bir karar geldi. Bundan sonra Hollanda'da hükümetin belirleyeceği fiyatların üzerinde değer belirlenemeyecek.

Emlak Haberleri 21.05.2022 - 08:58 21.05.2022 - 08:58 Mustafa Karagöz

Dünyada emlak sektöründe yaşanan sorunlar üretim durmasına neden olmuştu. Birçok ülkede yaşanan sorunlar halen çözülememiş olması insanların barınma alanında sorun yaşamalarına, fiyatlarda çok büyük zorluklar çekmesine neden olmuştu. Hükümetler bu konuda ciddi önlemler alırken en sert tedbir Hollanda'dan geldi. 

HOLLANDA'DA HÜKÜMETİN BELİRLEDİĞİ FİYATIN ÜZERİNE ÇIKILAMAYACAK

Hollanda ciddi konut sorunu yaşayan ülkelerin başında geliyor. Talebin çok fazla olması ve aynı şekilde inşaat hızının çok daha az olması nedeniyle ülkede barınma alanında ciddi problemler oluşuyor. Bu problemlerin giderilmesi, konut sorunun eldeki imkanlarla çözülmesi için ise çok önemli bir karar alındı. 

Hollanda hükümetinin almış olduğu karar kapsamında bundan sonraki dönemde; ev sahipleri hükümetin belirlediği tavan fiyata göre ev kiralayabilecek. Alınan kararın detaylarını Hollanda Hükümetinde; Toplu Konut ve Mekansal Planlama Bakanı olan Hugo de Jonge açıkladı. 

Hükümet-noktayı-koydu-Ev-sahiplerine-şok!-İstediğiniz-fiyata-kiralayamaz,-satamazsınız-Avrupa'da-dev-konut-kararı-2

1250 EURO SINIRI

Toplu Konut ve Mekansal Planlama Bakanı Hugo de Jonge uygulamaya giren karar hakkında yapmış olduğu konuşmasında; aylık 1250 euroya kadar kiralar, "arz-talep oyunundan" korunacağını açıkladı. Bu kapsamda; aylık kirası 763 Euro ve altında olan konutlar ile belediyeler tarafından alt gelir gruplarına kiralanan sosyal konutlar ve serbest piyasadaki konutlar için puanlama sistemi olacak. 

EV SAHİPLERİ İSTEDİKLERİ FİYATI BELİRLEYEMEYECEKLER

Evler için uygulanacak olan puanlama sisteminde; evin özellikleri göz önünde bulundurulacak. Evin oda sayısı, metrekare büyüklüğü, konumu ve benzeri özellikleri değerlendirilecek. Kamuya ait sosyal konutlar bu puanlama sistemine girmeyecek ancak serbest piyasadaki evler sistemin içinde yer alacak. Bu puanlama sistemine göre daireler en fazla 1000 Euro ile 1250 Euro bedelle kiralanabilecek. 

Ev Sahiplerinin Kendi İsteği Dışında Kira Belirleyemeyecek

Hollanda Konut Bakanı de Jonge alınan karar ve uygulanacak olan sistem ile kiralık mülklerin yaklaşık yüzde 90'ı korunacak. Düzenleme ile ev sahiplerinin kendi isteklerine göre kira belirlemelerine izin verilmeyecek. 

Konut Sıkıntısı Çok Suistimal Ediliyor

Hollandalı Bakan düzenleme hakkında yapmış olduğu konuşmasında, alınan kararın sert ama gerekli bir müdahale olduğunu söyledi. Konut sıkıntısı konusu nedeniyle kiracıların çok fazla suistimal edildiğini ifade eden Bakan Hugo de Jonge insanların geçimlerinin etkilendiğini vurguladı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@