Hükümet Ve Memurlar Anlaştı, İmzalar Atılıyor! Memur Maaş Zammı Yüzde Kaç Olarak Açıklanacak?

Hükümet ile memur sendikaları arasında devam eden maaş zammı görüşmelerinde anlaşma sağlandığı iddia edildi. Memur maaş zammı anlaşmasının detaylarının yarın açıklanacağı bildirildi.

Hükümet Ve Memurlar Anlaştı, İmzalar Atılıyor! Memur Maaş Zammı Yüzde Kaç Olarak Açıklanacak?

Türkiye'de bir süredir memur maaş zammı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur – Sen arasında pazarlıklar yapılıyordu. Hükümetin maaş zammı teklifi ile tukanan görüşmelerde anlaşma sağlanabilmesi için bugün son gündü. Sdon günde sürpriz bir şekilde tarafların anlaşma sağladıkları bildirildi.

HÜKÜMET VE MEMURLAR ANLAŞTI

Sözcü Gazetesi'nin iddiasına göre memurlar ile hükümet maaş pazarlıkları sonucunda mutabakata vardılar. Her iki tarafı da memnun eden bir teklif ile toplu sözleşme imzalanacağı bildirildi. Anlaşmaya ilişkin tüm detaylar ise yarın 14:30'da düzenlenecek olan tören ile kamuoyuna açıklanacak.

3600 EK GÖSTERGE SÖZLEŞMEDE HÜKÜM ALTINA ALINIYOR

Hükümet ile memurların anlaşma sağlamasına dair haberlerin gelmesinin ardından herkes anlaşma şartlarını merak etmeye başladı. Elde edilen bilgilere göre taraflar yalnızca maaş zamlarında değil çeşitli sosyal haklar konusunda da mutabakata vardılar. Buna göre bazı mesleklerde 3600 ek gösterge düzenlemesinin yıl sonuna kadar sonuçlandırılacağına dair hüküm sözleşmede yer alacak.

HÜKÜMETİN MEMUR MAAŞ TEKLİFİ NEYDİ?

Hükümet işlk memur maaş zammı teklifi ile memurların tepkisini çekmişti. Buna göre 2022 yılının ilk 6 ayı için yüzde 5, ikinci 6 ayı için yüzde 6, 2023 yılının ilk 6 ayı için yüzde 6 ve ikinci 6 ayı için de yüzde 6 maaş zammı teklif edilmişti. Bu maaş zammı teklifi memurların temsilcilerinin pazarlık masasından kalkarak Ankara'da eylem yapmaya kadar tepkiye yol açmıştı.

MEMURLARIN MAAŞ ZAMMI TALEBİ

Memurlar hükümetten çok daha büyük miktarlı maaş zammı talep etti. Buna göre taban aylıklarına 600 TL seyyanen zam istendi. Ardından ise 2022'de yüzde 21 ve 2023'te de yüzde 17 maaş zammı talep edildi. Bunun da üzerine yer yıl yüzde 3 olmak üzere refah payı talep edildi. Memurların bu talepleri ile hükümetin ilk teklifi arasında uçurum bulunuyordu.

MEMUR MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLDU?

Memur maaş zammı konusunda memurlar ile memur sendikalarının anlaştığı iddia edildi ama bu anlaşılan zam rakamı henüz açıklanmadı. Bu zam oranının hükümetin teklifi ile memurların teklifinin ortalaması olması bekleniyor. Tahminlere göre memurlar 2022 yılında yüzde 15 ve 2023 yılında da yüzde 13 zam alacaklar. Kesin zam oranı yarın açıklanacak.

SONRAKİ HABER