Hükümete Yakın Ekonomi Yazarı Memur Ve Emekli Maaşlarına Yapılacak Ek Zam İçin Masadaki Formülleri Açıkladı

Hükümete yakın ekonomi yazarlarından Faruk Erdem, memurlara ve emeklilere Ocak ayında yapılacak zam ile alakalı olarak masadaki formülleri açıkladı. Emeklilere ve memurlara ne kadar zam yapılacak?

Finans 29.12.2021 - 18:48 29.12.2021 - 18:48 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de milyonlarca emekli ve memur maaşlarına yapılacak olan Ocak 2022 zamlarını merak ediyorlar. Bu konuda normal zamların dışında bir de ek zam belirsizliği ayrı bir heyecan yaratıyor. memurların ve emeklilerin maaşlarına ek zam yapılacak Mı? memur ve emekli maaş zamları yüzde kaç olacak? 

HÜKÜMETE YAKIN EKONOMİ YAZARI MEMUR VE EMEKLİ MAAŞ ZAMMI FORMÜLLERİNİ AÇIKLADI

Hükümete yakın ekonomi yazarlarından olan Faruk Erdem son yazısında memur ve emekli maaş zamlarını konu edindi. Memurların ve emeklilerin maaşlarına Ocak 2022'de ne kadar zam yapılacağı sorusuna cevap arayan Faruk Erdem ayrıca hükümetin önündeki zam formüllerini de açıkladı. 

EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR ARTACAK?

Emeklilerin Ocak 2022 maaş zammında enflasyon rakamının belirleyici olacağını söyleyen Faruk Erdem, "Ek zam olmadan emekli maaşlarına yapılacak zammı değerlendirelim. SSK ve Bağkur emeklilerinin 6 aylık enflasyon zammı yüzde 14-15 seviyesinde olması bekleniyor. memur emeklilerinin maaş zamlarında farklı bir hesaplama uygulanıyor. memur emeklileri yüzde 5 toplu sözleşme zammının yanında yüzde 11-12 civarında fark olabilecek. Böylelikle memur emeklileri yüzde 16-17 civarında bir maaş zammı alabilecekler." dedi.

OCAK 2022 MEMUR MAAŞ ZAMMI HESAPLAMASI

Memurlara yapılacak normal maaş zammı ile alakalı olarak da düşüncelerini açıkşlayan Faruk Erdem, "Memurlar da tıpkı memur emeklileri gibi bir zam alacaklar. Öncelikle toplu sözleşmeden kaynaklanan yüzde 5 zam verilecek. Ardından ise enflasyın farkı hesaplanacak. Şu anda elimizdeki verilere göre Ocak 2022 memur maaş zammı yüzde 17'ye ulaşabilir. Ancak bu zammın içerisinde ek zam yok. Ek zam olmöasa dahi bu zam memur maaşlarına yansıtılacak." ifadelerini kullandı.

EMEKLİLER İÇİN EK ZAM FORMÜLLERİ

Hükümetin masasında emekliler için yer alan ek zam formüllerini de açıklayan Faruk Erdem, "SSk ve Bağkur emeklileri için hükümetin masasında bazı ek zam formülleri bulunuyor. Bunlardan ilki 6 aylık enflasyona refah payı eklemesi yapılarak emekli maaşlarının yıllık enflasyon kadar arttırılmasıdır. Bunun yanında bir başka formül de emekli maaşlarının yıllık yüzde 40 zamma tamamlanmasıdır. Bu zam yapılırsa Temmuz ayında yapılan zam da hesaplara eklenerek zam oranı yüzde 40'a ulaştırılacak. Bir başka formüle göre emeklilere Ocak ayında normal maaş zammı verilebilir ama bunun üzerine seyyanen zam eklenebilir. Son olarak ise düşük maaşlı emekli aylıklarının asgari ücrete yakınlaştırılması tartışılıyor. Bu olursa en düşük emekli maaşı 3.500 TL seviyesine çıkartılabilir. Tabiki yüksek maaşlı emekli aylıklarına bu durumda daha az maaş zammı eklenebilir." ifadelerini kullandı.

MEMUR EK ZAM FORMÜLLERİ

Memurlara ve memur emeklilerine yapılacak ek zam için hükümetin üzerinde çalıştığı formülleri açıklayan Faruk Erdem, "Memurların ve memur emeklilerinin maaş zamları da yıllık enflasyona tamamlanması üzerinde duruluyor. Yine memur ve memur emeklilerine seyyanen zam yapılması masada yer alıyor. Son olarak ise 2022 yılının Temmuz ayında maaşlar ayapılacka olan yüzde 7'lik zammın öne çekilip maaşlara erkenden yansıtmak ve bunun üzerine de iyileştirme yapmak üzerinde tartışılan formüller arasında bulunuyor." şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@