Hükümetin Çok Gizli EYT Dosyası Sızdırıldı: Bu 3 Formülden Biri EYT'de Düğümü Çözecek!

EYT'de son dakika gelişmesi bugün az önce yaşandı! Milyonlarca EYT'linin beklemiş olduğu EYT düzenlemesi için masada olan 3 formül sızdırıldı.

Hükümetin Çok Gizli EYT Dosyası Sızdırıldı: Bu 3 Formülden Biri EYT'de Düğümü Çözecek!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT için AK Parti tarafından kurulan komisyon tarafından hazırlanan çalışma dosyasında yer alan 3'lü formül basına sızdırıldı. Milyonlarca kişinin beklemiş olduğu EYT düzenlemesi için peş peşe yapılan açıklamalar yeniden heyecan yaşanmasına neden olurken düzenlemenin kimleri kapsayacağı merak konusu olmuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklama ile 2022 yıl sonuna kadar EYT'de sorunun çözüleceği ilan edilirken sene sonuna kadar çıkacak EYT yasası merak konusu olmuştu. Dün konu hakkında bir açıklamada AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu tarafından yapılmış ve Ekim ayı işaret edilmişti.

AKP 'DEN EYT AÇIKLAMASI SON DAKİKA: EYT ÇIKACAK MI?

AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu yapmış olduğu açıklamasında "Ekim ayında gündemimize sözleşmeli personelin mali ve sosyal haklarının ele alınması ve Kadro hakkının ele alınması suretiyle bu kesimin durumlarının yasayla netleştirilerek daimileştirilmesi söz konusu olacak. Bu çalışmanın hemen akabinde EYT’li (emeklilikte yaşa takılanlar) kesimin durumu ele alınarak bu da çözümlenmiş olacak" diyerek Ekim ayını işaret etti.

İlk olarak Ekim ayında sözleşmeli personele kadro konusu gündeme gelirken ardından ise Emeklilikte Yaşa Takılanlar sorunu gündeme alınarak bu sorunun çözümü üzerinde çalışılacak. Yani 2022 yılı sona ermeden EYT mağdurlarının derdi sona ermiş olacak. Ancak düzenlemenin kimleri kapsayacağı da bu konuda büyük önem taşıyor.

eyt-de-son-durum-ne-1

EYT ÇIKARSA NE OLUR, KİMLER HEMEN EMEKLİ OLUR, 3600 GÜNDEN EMEKLİ OLUNUR MU?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar yasası için merak edilenlerin başında kanunun çıkması durumunda kimlerin hemen emekli olabileceği sorusu yer alıyor. Sabah Gazetesi tarafından yapılan habere göre EYT çalışması kapsamında düşük maaşla hemen emeklilik ilk seçenekler arasında yer aldı. Primi yetmeyen kişiler için kısmi erken yaşlılık emekliği sistemi devreye girecek.

Emekliliğine 3-4 sene kalanlar için maaşlarından yüzde 4-5 oranında kesinti yapılması masada yer alan ikinci seçenek olurken 9 bin prim gün sayısını dolduran kişiler için ise her 360 gün karşılığı dörtte birinin yaştan düşülmesi formülü de üzerinde çalışılan seçenekler arasında bulunuyor. EYT mağdurları ise hiçbir şarta ve kesintiye maruz kalmadan yasanın EYT mağdurlarını hemen emekli etmesini istiyor.