Hükümetin Gizli Zam Dosyası Sızdırıldı: Dul Yetim Maaşı Emekli ve Memur Maaşlarına 5.796 TL Süper Enflasyon Farkı Zammı

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş cepleri yakarken, hükümet maaş zammı ile oluşan yangını söndürmeye hazırlanıyor. 6 aylık enflasyon farkı, cumhurbaşkanı jesti, refah payı, tüm silahlar devrede!

Finans 22.05.2022 - 09:40 22.05.2022 - 09:40 Gülcan Özer

Tüm dünyada büyük bir ekonomik şok yaşanmasına neden olan pandemi krizi ile sarsılan küresel piyasalar daha bu şok dalgasını atlatamadan Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren savaş ile ikinci bir darbe yemişti. Üst üste gelen ve büyük kayıplara neden olan olaylar sonucunda enflasyon şoku yaşanırken enflasyonun en çok arttığı ülkelerden biri de Türkiye olmuştu. 

Enflasyonda yaşanan yükseliş zam yağmuru olarak vatandaşın üzerine kara bulut gibi çökerken zam üzerine zam gören fiyatlar en çok sabit gelirli vatandaşların geçim derdi yaşamasına neden olmuştu. Ekonomide yaşanan dalgalanma nedeni ile oy oranının düştüğü iddia edilen AK Parti hükümetinin 2023 seçimleri öncesinde maaşlara yüksek zamlar yapacağı iddiaları bir kere daha gündeme taşınırken hükümetin gizli zam dosyası da basına sızdırıldı. 

EMEKLİ, DUL VE YETİM, EMEKLİ MAAŞI TEMMUZ ZAMMI NE KADAR, YÜZDE KAÇ OLACAK?

TÜİK tarafından açıklanan resmi rakamlara göre enflasyon farkı hesaplama işlemleri tüm hızı ile devam ederken dul ve yetim maaşı enflasyon zammı hesaplama işlemi ile en düşük maaş Temmuz ayında 868 TL'ye en yüksek maaş ise 20 bin 851 TL'ye ulaşacak. Böylelikle dul maaşına Temmuz zammı yüzde 38 oranında enflasyon farkı zammı ile en yüksek dilimde 5.796 TL zamlanmış olacak. 

enflasyon zammı ne kadar olur

Emekli ve memur maaşı enflasyon farkı zammı ise Cumhurbaşkanı jesti ve refah payı formülleri ile en yüksek yüzde 40 olarak uygulanacak. Söz konusu rakamlar Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamlarının ilan edilmesinin ardından Temmuz ayının ilk haftası içerisinde kesinleşmiş olacak. 

TÜİK TEFE TÜFE İLK 4 AYLIK ENFLASYON TOPLAMI YÜZDE KAÇ?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan yılın ilk 4 aylık enflasyon toplamı: 

Ocak 2022 TÜFE Oranı Yüzde 11.10

Şubat 2022 TÜFE Oranı Yüzde 4.81

Mart 2022 TÜFE Oranı Yüzde 5.46

Nisan 2022 TÜFE Oranı Yüzde 7.25 olmak üzere yüzde 28,62 olarak hesaplandı.

merkez bankası enflasyon beklenti anketi verisi

6 AYLIK ENFLASYON FARKI TAHMİNİ BEKLENTİSİ NE KADAR YÜZDE KAÇ?

Merkez Bankası tarafından açıklanan beklenti anketi raporuna göre 6 aylık enflasyon farkı hesaplandı. Yapılan ankette 2022 yılının Ocak ve Haziran aylarını kapsayan yılın ilk 6 aylık enflasyon tahmini yüzde 34,62 olarak gerçekleşti. 

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞINA ENFLASYON FARKI ZAMMI HESAPLAMA: 4 AYLIK ENFLASYON TOPLAMI YÜZDE KAÇ OLDU?

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@