Hükümetin İstihdam Paketi! İşsizlere 1025 Lira ila 7 Bin 693 Lira Arasında Ödeme Yapılacak!

Hükümetin istihdam teşviki ödemelerine ilişkin detaylar belli oldu. Buna göre son 6 aydır işsiz olan vatandaşlara 1025 lira ila 7 bin 693 lira arasında teşvik ödemesi yapılacak.

Finans 26.01.2022 - 10:03 26.01.2022 - 10:19 Büşra Uluşen

Türkiye'deki uzun süreli işsizliği sonlandırmak için hükümet yeni bir program hazırladı. Hükümet tarafından hazırlanan istihdam programı kapsamında binlerce lira teşvik verilecek. 

2022 yılının sonuna kadar işsizlere istihdam sağlayan işverenlerin prime esas kazanç üst sınırına kadarki sosyal güvenlik primi işveren payı devlet tarafından karşılanacak. Bu teşvik programı ile 1.025 lira ila 7 bin 693 lira arasında değişen teşvik ücreti ödenecek. Özel sektördeki işverenler de son 6 aydır işsiz olanları istihdam ettiklerinde bu destekten yararlanabilecek. 

BİNLERCE KİŞİ YARARLANACAK

Hükümetin teşvik programında kadın, genç ve engellilere yönelik istihdamın artırılması, stratejik yatırımların özendirilmesi, bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması amacıyla işverenlere sigorta prim teşviki sağlanırken aynı zamanda destek ve indirimlerden yararlanma imkanı da verilecek. 

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALANLAR DA FAYDALANACAK

İşsizlik ödeneği almaya devam eden kişileri işe alan işverenler de prim teşvikinden yararlanabilecek. Bu ödeneği alanların işe alındığı tarihten önceki son 6 aylık dönemde bildirilen ortalama sigortalı sayısına ek olarak işe alınırsa, kalan işsizlik ödeneği süresince asgari ücret üzerinden hesaplanan primin tamamı karşılanacak. Bu ücret de 1676 liraya denk geliyor. 

işsizlere ödeme

ENGELLİ İSTİHDAMINA 5004 LİRA ÖDEME

Özel sektörde faaliyet gösteren işverenlerin işe aldıkları her bir engelli birey için asgari ücret düzeyindeki sosyal güvenlik primi işveren paylarının tamamı yani 1025 TL'si, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak. 

31 Aralık 2022 tarihine kadar imalat ve bilişim sektöründe ilave istihdama teşvik için işe alınan bireyler için her bir sigortalının 13.344 liraya kadar olan prime esas kazanç tutarı kapsamında ödeyecekleri tüm primler devlet tarafından karşılanacak. Bu tutar güncel olarak 1876 lira ila 5004 lira arasında değişiklik gösteriyor. 

Yıl sonuna kadar işe alınan her bir sigortalı için 12 ay destek verilecek. Sigortalının 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkek, 18 yaşından büyük kadın ya da kuruma kayıtlı engelli olması durumunda destek süresi uzatılarak 18 aya tamamlanacak. 

işsizlere ödeme2

54 AYLIK PRİMİ ÖDENECEK

İŞKUR, her yıl olduğu gibi bu yıl da gençler ve kadınların istihdam edilebilmesini teşvik etmek için 54 aya kadar prim desteği sağlayacak. 31 Aralık 2022'ye kadar işsiz olanlara iş veren özel sektörün prime esas kazanç üst sınırına kadarki işveren prim payı İşsizlik Sigorta Fonu tarafından karşılanacak. 

Teşvik kapsamında verilecek destek ücretleri 1025 liradan başlayarak 7 bin 693 liraya kadar yükseliyor. Bu teşvik imkanından faydalanılabilmesi için istihdam edilen kişinin son 6 aydır işsiz olması, istihdam edildiği tarihten önceki son 6 ayın ortalama sigortalı çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilmesi ve işverenin özel sektörde faaliyet göstermesi gerekiyor. 

işsizlere ödeme3

Bu kapsamda teşvikten faydalanma süresi 18 yaş ve üzeri kadınları istihdam eden işverene 24-45 ay, 18-29 yaş arası erkekleri istihdam edene 12-54 ay, 29 yaş ve üzerindeki erkekleri istihdam eden işverene 6-30 ay arasında olacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@